[b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach (sygn. OSK 1233/09) [/b]nie powiadomił bowiem o rozprawie dyrektora, któremu powierzono to stanowisko w wyniku konkursu.
W rezultacie Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wyrok WSA i przekazał mu sprawę do ponownego rozpoznania. Nie może się ostać wyrok wydany w sprawie, o której nie została zawiadomiona osoba będąca stroną postępowania – orzekł.
– Wskutek niedopatrzenia gliwickiego WSA sprawa może potrwać następne dwa lata – ubolewają przedstawiciele Zarządu Powiatu w Żywcu oraz wojewody śląskiego. – Tymczasem jej rozstrzygnięcie jest bardzo istotne dla wszystkich organizatorów konkursów na dyrektorów szkół i placówek oświatowych.
Konkurs na dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych i Gastronomicznych w Żywcu Zarząd Powiatu Żywieckiego ogłosił 3 marca 2008 r. Termin składania ofert upływał 31 marca. Zgodnie z § 3 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D77505DE0E515D92DDD796CD710BCB8A?id=171211]rozporządzenia z 2003 r. ministra edukacji narodowej i sportu w sprawie regulaminu konkursu na stanowisko dyrektora szkoły lub placówki[/link] (...), posiedzenie komisji konkursowej powinno się odbyć "nie później niż w ciągu 14 dni roboczych".
Już wyznaczone posiedzenie postanowiono jednak przełożyć do czasu wyjaśnienia wątpliwości, czy prawidłowo wybrano do komisji przedstawicieli rady rodziców. W konsekwencji komisja konkursowa zebrała się dopiero 30 października. Wtedy też, czyli po siedmiu miesiącach od ogłoszenia konkursu, jednogłośnie wskazała kandydata na stanowisko dyrektora. Kurator nie zgłosił zastrzeżeń, więc 26 listopada Zarząd Powiatu podjął uchwałę o powierzeniu Adamowi Z. obowiązków dyrektora Zespołu Szkół. Już w styczniu 2009 r. wojewoda śląski stwierdził jednak jej nieważność. Stwierdził, że wyznaczone 14 dni to termin zawity i nie może być wydłużany. Po tym okresie komisja konkursowa traci swoje uprawnienia i nie może już prowadzić dalszych działań. Postępowanie staje się nieważne.