Urzędnicy sprawdzą, czy wnioskodawcy należy się pomoc

Istnienie potrzeby przyznania świadczeń z pomocy społecznej wymaga zbadania nie tylko posiadanych środków i dochodów, ale również całokształtu warunków życia osób chcących skorzystać z pomocy społecznej

Publikacja: 28.01.2010 02:20

Urzędnicy sprawdzą, czy wnioskodawcy należy się pomoc

Foto: Fotorzepa

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Admnistracyjny w Gliwicach w wyroku z 14 stycznia 2010 r., IV SA/Gl 461/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Dyrektor ośrodka pomocy społecznej odmówił J.J. przyznania bezzwrotnego specjalnego zasiłku celowego z przeznaczeniem na opłatę gazu, opłatę z tytułu podłączenia prądu, montażu licznika, wykupu prądu oraz spłaty odsetek i zadłużenia za prąd, na środki czystości, leki, zakup bielizny i pościeli, zakup okularów progresywnych.

Organ ustalił, że wnioskodawca prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe, jest inwalidą III grupy w wieku poprodukcyjnym i sam jest w stanie uregulować rachunek za gaz. Koszty związane z podłączeniem energii elektrycznej wynikają z uchylania się strony od uiszczania opłat.

Co do wniosku o wykup prądu stwierdzono, że skoro strona ma odłączony jego dopływ, to nie zachodzi potrzeba jego wykupienia.

Na tej podstawie organ uznał, że nie ma uzasadnienia do przyznania wnioskowanej pomocy w tym zakresie. Co do kwestii zakupu okularów progresywnych wskazano, że taka potrzeba nie występuje.

J.J odwołał się od decyzji. Bezskutecznie. Złożył więc skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że nie wszystkie okoliczności sprawy zostały dostatecznie wyjaśnione, co mogło mieć istotny wpływ na ostateczny jej wynik.

Podstawę obu wydanych w sprawie decyzji stanowią przepisy[link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=C9C0EBCAE90CDEA3844CCDD4C0693A38?id=328904] ustawy o pomocy społecznej.[/link] Ze zgromadzonego materiału dowodowego wynika, że dochód skarżącego przekracza kryterium dochodowe, które dla osoby samotnie gospodarującej wynosi 477 zł.

Oznacza to, że pomimo wystąpienia jednego z warunków uprawniających do przyznania świadczeń z pomocy społecznej (niepełnosprawność – art. 7 pkt 5) skarżącemu uprawnienie do uzyskania zasiłku celowego przewidzianego w art. 39 ustawy o pomocy społecznej nie przysługuje.

[wyimek]Rodzaj, forma i rozmiar świadczenia powinny być odpowiednie do okoliczności[/wyimek]

Słusznie zatem organy rozpatrzyły żądanie strony w świetle art. 41 pkt 1 ustawy, zgodnie z którym w szczególnie uzasadnionych przypadkach osobie albo rodzinie o dochodach przekraczających kryterium dochodowe może być przyznany specjalny zasiłek celowy w wysokości nieprzekraczającej odpowiednio kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub rodziny, który nie podlega zwrotowi.

Art. 41 pkt 1 ustawy o pomocy społecznej wymaga dla przyznania specjalnego zasiłku celowego wystąpienia szczególnie uzasadnionego przypadku. Ocena tych przesłanek pozostawiona jest uznaniu organu orzekającego.

Działanie organu w ramach uznania administracyjnego oznacza natomiast, jak wynika z art. 7 k.p.a., załatwienie sprawy zgodnie ze słusznym interesem obywatela, jeśli nie stoi temu na przeszkodzie interes społeczny i możliwości organu w zakresie posiadanych uprawnień i środków.

W ocenie sądu sytuacja skarżącego w zakresie wystąpienia szczególnie uzasadnionego przypadku nie została dostatecznie rozważona.

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Admnistracyjny w Gliwicach w wyroku z 14 stycznia 2010 r., IV SA/Gl 461/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo