Byłemu pracownikowi nie należy się więc pozostała część odszkodowania.[/b]
[srodtytul]Pieniądze jednorazowo lub w ratach[/srodtytul]
Odszkodowanie przysługujące z tytułu umowy o zakazie konkurencji może być wypłacane jednorazowo, po upływie całego okresu objętego zakazem lub w ratach, za każdy przedział czasowy (tydzień, miesiąc) okresu, w ciągu którego pracownik przestrzega tego zakazu (art. 101[sup]2 [/sup]§ 3 k.p.).
W niektórych przypadkach interesy firmy lepiej będzie chronić powstrzymywanie się byłego pracownika od działalności konkurencyjnej przez cały czas trwania zakazu.
Innym razem istotne dla ochrony pracodawcy będzie nawet częściowe powstrzymywanie się byłego pracownika od zachowań konkurencyjnych, tj. przez kolejne jednostki czasowe (np. miesiące), za które były pracodawca postanowił wypłacać osobne odszkodowanie (ratę).
W przypadku wypłaty ratalnej kodeks pracy nie określa, czy w razie złamania zakazu konkurencji odszkodowanie powinno zostać zwrócone pracodawcy za cały okres, za który zostało pracownikowi wypłacone (od początku obowiązywania zakazu konkurencji), czy też jedynie za okres, w którym pracownik prowadził już działalność konkurencyjną (np. poczynając od tego miesiąca, w którym pracownik podjął taką działalność).
Na kanwie rozpoznawanej sprawy SN uznał, że mimo naruszenia zakazu konkurencji byłemu pracodawcy nie należy się zwrot wypłaconej części odszkodowania.
[srodtytul]Ekwiwalent podzielony w czasie[/srodtytul]
Ustalenie w umowie antykonkurencyjnej wypłaty odszkodowania w ratach oznacza, że poszczególnym ratom przypisano funkcję ekwiwalentu za świadczenie pracownika podzielone w czasie.
Tym samym strony swoją umową nadały świadczeniu pracownika (polegającym na powstrzymywaniu się od zachowań konkurencyjnych) charakter podzielny. W takim wypadku możliwe jest częściowe wykonanie przez pracownika umowy o zakazie konkurencji.
Z kolei świadczenie spełnione częściowo tytułem niewykonanej w całości umowy o zakazie konkurencji nie może być uznane za świadczenie nienależne.
Tym bardziej że odszkodowanie przysługujące z tytułu umowy o zakazie konkurencji jest dla byłego pracownika swego rodzaju wynagrodzeniem za czas niepodejmowania konkurencyjnego zatrudnienia.
[srodtytul]Słuszna rekompensata[/srodtytul]
Jeżeli pracownik skutecznie powstrzymywał się od podjęcia działalności konkurencyjnej nawet tylko przez pewien czas obowiązywania zakazu konkurencji, to może mieć zrekompensowane utracone z tego tytułu dochody w postaci wypłaconej części odszkodowania (niektórych rat).
W przytoczonej sprawie były prezes prawie przez połowę umówionego okresu obowiązywania zakazu konkurencji (do stycznia) nie podejmował działalności konkurencyjnej wobec byłego pracodawcy, a więc odszkodowanie za ten okres mu się należy.
[i]Autorka jest asystentką sędziego Sądu Najwyższego[/i]