[b]Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 marca 2010 r. (sygn. II FSK 1733/08)[/b] ucieszy przedsiębiorców, którzy biorą w leasing firmowy majątek (samochody, maszyny, nieruchomości). Za jego udostępnienie płacą w ratach. Pierwszy wydatek, jaki ponoszą, to jednak opłata wstępna (inicjalna). Dopiero po jej uiszczeniu zawierają umowę i mogą korzystać z potrzebnej im w działalności rzeczy.
[srodtytul]Opłatę rozkładamy na lata[/srodtytul]
Problem w tym, że organy podatkowe nakazują proporcjonalne odliczanie opłaty wstępnej przez cały okres trwania umowy. Tak powinny ją rozliczać firmy, które prowadzą księgi rachunkowe.
Podobnie czynią przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów na takich zasadach jak księgi rachunkowe (inaczej jest tylko u przedsiębiorców prowadzących księgę przychodów i rozchodów metodą uproszczoną).
Fiskusa nie przekonuje nawet korzystne dla podatników orzecznictwo. Z większości wyroków wynika bowiem, że opłatę wstępną można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów jednorazowo. Urzędy się na to nie zgadzają.