[b]Tak stwierdził WSA w Warszawie w wyroku z 17 grudnia 2009 r. (III SA/Wa 1383/09).[/b]
Podatniczka wystąpiła z wnioskiem o interpretację. Prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według liniowej stawki 19 proc. W ramach działalności wybudowała budynek biurowy. Zastanawia się nad jego wniesieniem wraz z przynależnym gruntem jako wkładu do spółki osobowej. Działalność będzie polegać na wynajmowaniu nieruchomości i obrocie nimi.
Po wniesieniu wkładu spółka osobowa będzie czerpała dochody z wynajmu nieruchomości. Nie jest też wykluczone, że nieruchomość zostanie sprzedana, a pozyskane środki przeznaczone na nową inwestycję. Podatniczka pytała o skutki podatkowe takich decyzji.
Organ podatkowy stwierdził, że przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej stanowią przychód z tej działalności. Wartość nieruchomości określona w umowie spółki stanowi, w rozumieniu art. 14 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80474]ustawy o PIT[/link], przychód z działalności gospodarczej wnoszącego wkład do spółki.
Sprawa trafiła do sądu, który stwierdził, że [b]wniesienie aportu do spółki osobowej nie skutkuje otrzymaniem przez osobę go wnoszącą odpłatności. Wynika to z charakteru spółki osobowej[/b]. Wniesienie do niej wkładu niepieniężnego nie powoduje otrzymania zwrotnego świadczenia o wartości odpowiadającej wysokości wniesionego wkładu.