Tak stwierdził Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. II OSK 599-602/07).
Ponieważ cztery pozwolenia na budowę osiedla Słowicza w podwarszawskim Piasecznie nie spełniały tych wymogów, zostały unieważnione, a NSA oddalił skargę kasacyjną firmy deweloperskiej Multi-Hekk. Tymczasem na osiedlu stoi już od paru lat 12 bloków.
Powstała w 1990 r. firma Multi-Hekk Nieruchomości z siedzibą w Olesnie w woj. opolskim uzyskała pozwolenia na budowę osiedla w 1998 r. Wkrótce zaczęła budowę następnych w Piasecznie: Plaza I i Plaza II, Elektra, Julianka – i stała się jednym z największych inwestorów mieszkaniowych. Jednak mieszkańcy osiedla Słowicza nie szczędzą krytycznych uwag. – Nie można do nas dojechać, gdyż wszędzie stoją samochody. Zamiast miejsc parkingowych, które powinny tu powstać, firma postawiła 7-piętrowy „poduszkowiec” – mówią.
Pozwolenie na budowę osiedla Słowicza, niespełniające wymogu odpowiedniej liczby miejsc parkingowych, zawartego w decyzji o warunkach zabudowy, rażąco naruszyło art. 35 ust. 1 pkt 1 lit. b prawa budowlanego – ustalił wojewoda mazowiecki, unieważniając w 2005 r. pozwolenie. Przepis ten wymaga zbadania zgodności projektu zagospodarowania terenu z wymogami decyzji o warunkach zabudowy.
Mimo to spółka – będąca wówczas spółką cywilną – otrzymała od burmistrza Piaseczna pozwolenie na inwestycję. Było to kolejne rażące naruszenie prawa; adresatem decyzji administracyjnej nie może być spółka cywilna, tylko jej wspólnicy – stwierdził główny inspektor nadzoru budowlanego. Skargę Multi-Hekk na decyzje GINB oddalił w 2006 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.