[b]Tak uznał 24-go czerwca 2008 r. Trybunał Konstytucyjny (sygn. SK 16/06)[/b]. To bardzo korzystny wyrok dla tysięcy pracowników objętych motywacyjnym systemem wynagradzania.
Grażyna G. miała pensję ustaloną w wysokości płacy minimalnej, a większość jej wynagrodzenia pochodziła z premii od wypracowanych przychodów firmy. Gdy w związku z pogorszeniem zdrowia poszła na zwolnienie lekarskie, ZUS wypłacił jej zasiłek liczony od podstawowego wynagrodzenia, a odmówił wliczenia wypłacanych co miesiąc premii.
TK uznał, że ZUS powinien był wypłacić wyższe świadczenie, choćby nawet przepisy wewnętrzne firmy nie przewidywały wyraźnie zmniejszenia lub zawieszenia tych premii w czasie choroby. ZUS powinien sprawdzić, czy premie, od których zostały zapłacone składki na ubezpieczenie chorobowe, nadal są wypłacane, mimo że pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. Jeśli nie – powinny zostać wliczone do wymiaru zasiłku chorobowego.
[srodtytul]Niejasne regulaminy[/srodtytul]
Zasiłek i wynagrodzenie chorobowe oblicza się na podstawie przeciętnej pensji z 12 miesięcy poprzedzających zwolnienie. ZUS nie uwzględnia jednak, zgodnie z art. 41 ust. 1 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=176768]ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa[/mail] (dalej: ustawa chorobowa), tych premii i nagród, które w myśl przepisów wewnętrznych firmy nie są zmniejszane (zawieszane) w okresie choroby.