Ten pogląd zaakceptował WSA w Warszawie. Uznał, że skoro linia produkcyjna została oddana w dzierżawę, to nie była przez bank faktycznie używana.
[srodtytul]Sąd zmienia zdanie [/srodtytul]
Inne wnioski można wyciągnąć z [b]wyroku WSA w Warszawie z 27 kwietnia 2007 r. (III SA/Wa 3997/06)[/b]. Tu chodziło o samochody, które były kupowane, przynajmniej przez pół roku dzierżawione, a potem sprzedawane. Urząd i izba skarbowa twierdziły, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia jest faktyczne używanie przez sprzedawcę. Ale sąd, odnosząc się do pojęcia „używanie przez podatnika”, uznał, że „wobec braku w ustawie o VAT definicji tego pojęcia należy przyjąć definicję najszerszą, a zatem obejmującą różne formy używania jako korzystania z rzeczy, w tym także jej używanie poprzez pobieranie pożytków cywilnych. Z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, że zwolnieniu podlega dostawa używanych budynków, budowli i ich części będących przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, nie może wynikać a contrario, iż zasada ta nie dotyczy innych towarów wynajętych, wydzierżawionych lub oddanych w leasing (np. maszyn, samochodów), które mogą być, ze względu na status używanych, sprzedawane ze zwolnieniem, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2. W ustawie przyjęto bowiem, jak słusznie wskazuje skarżąca, inne kryteria do ich kwalifikowania jako towary używane”.
[srodtytul]Sprzeczność z dyrektywą [/srodtytul]
Jak podkreśla się w doktrynie (np. T. Michalik, „VAT. Komentarz. Rok 2007”, C.H. Beck, Warszawa 2007, s. 474), zakres zwolnienia, o którym mówi art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, jest węższy niż określony w dyrektywie (teraz art. 136 dyrektywy 2006/112, poprzednio art. 13 (B) (c) VI dyrektywy). Przewiduje ona bowiem zwolnienie dla wszystkich towarów, przy nabyciu lub wytworzeniu których nie mieliśmy prawa do odliczenia podatku naliczonego. Nie odnosi się natomiast do kategorii towarów używanych. Można z tego wyciągnąć wniosek, że sprzedawcy mają prawo stosować zwolnienie na zasadach określonych w dyrektywie także wtedy, gdy towaru nie można uznać za używany. Nawet sprzedaż na drugi dzień towaru nabytego bez prawa do odliczenia powinna być objęta zwolnieniem (A. Bartosiewicz, R. Kubacki, „VAT 2008. 1335 wyjaśnień i interpretacji”, Wolters Kluwer, Warszawa 2008, s. 529).
[ramka][b]Joanna Rudzka, doradca podatkowy, starsza konsultantka w PricewaterhouseCoopers[/b]