Nie będzie kosztów, gdy majątek wyceniono nieprawidłowo

Zaktualizowana wartość nieruchomości nie może być kosztem uzyskania przychodu, gdy oszacowanie przeprowadzono na podstawie niewłaściwych przepisów

Publikacja: 07.07.2008 08:10

Red

Kosztem mogłaby być wartość majątku zaktualizowana nie na podstawie ustawy o rachunkowości, ale ustawy o CIT.

Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 30 maja 2008 r. (III SA/Wa 42/08).

W 1998 r. spółka otrzymała aportem prawo użytkowania wieczystego gruntu, na którym miała prowadzić działalność gospodarczą. Prace remontowe budynków stojących na gruncie trwały do 2004 r. W 2007 r. spółka zrobiła wycenę nieruchomości. Chodziło o ustalenie ich wartości w stosunku do wartości początkowej. Wycenę przeprowadzono na podstawie ustawy o rachunkowości.

W 2007 r. spółka odsprzedała grunt i budynki. Zapytała, czy sprzedaż ta jest przychodem i czy może jako koszty uzyskania przychodu potraktować aktualną wartość składników majątkowych, pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne.

Jej zdaniem wszelkie udokumentowane wydatki, które zmniejszają aktywa, mogą stanowić takie koszty. Wycena, dokonana na podstawie ustawy o rachunkowości, jest wystarczającym i pewnym dowodem poniesienia kosztów majątkowych.

Organy podatkowe nie zgodziły się jednak z tym stanowiskiem. Stwierdziły, że zaktualizowana wartość składników majątkowych nie może stanowić kosztów uzyskania przychodu, bo oszacowania dokonano na podstawie nieprawidłowych przepisów. Spółka nie zgodziła się z takim stanowiskiem i wniosła skargę do WSA.

Sąd ją jednak oddalił. Stwierdził, że aktualna wartość składników majątkowych nie stanowi kosztów uzyskania przychodu. Mogłaby nią być wartość gruntu i budynków zaktualizowana na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy o CIT.

WSA w Warszawie orzekł, że zaktualizowana na podstawie ustawy o rachunkowości wartość składników majątkowych nie jest kosztem uzyskania przychodów. Jedynie wartość zaktualizowana na podstawie art. 15 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych mogłaby odpowiednio wpłynąć na wartość kosztów uzyskania przychodów.

Wyrok ten kolejny raz dowodzi, że brak łączności między prawem podatkowym i bilansowym powoduje spory pomiędzy przedsiębiorcami a organami podatkowymi. W obliczu licznych interpretacji organów podatkowych, potwierdzonych również omawianym wyrokiem, należy przyjąć, że nie istnieje możliwość przenoszenia mechanizmów funkcjonujących w prawie bilansowym na grunt prawa podatkowego. W związku z tym, stosownie do przepisów prawa podatkowego, w rozpatrywanym przez skład orzekający stanie faktycznym wartość początkowa środka trwałego dla celów podatkowych może się zasadniczo zmienić jedynie w przypadku przeszacowania ustawowego (art. 15 ust. 5 ustawy o CIT i art. 22o ustawy o PIT). Warto zauważyć, że ostatnia podatkowa aktualizacja wyceny środków trwałych miała miejsce dość dawno, bo w 1995 r.

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Kosztem mogłaby być wartość majątku zaktualizowana nie na podstawie ustawy o rachunkowości, ale ustawy o CIT.

Tak orzekł WSA w Warszawie w wyroku z 30 maja 2008 r. (III SA/Wa 42/08).

Pozostało 93% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Praca, Emerytury i renty
Pracownik na L4 ma ważny obowiązek. Za niedopełnienie grozi nawet dyscyplinarka
Sądy i trybunały
Rok po wyborach. Ślimacze tempo marszu Donalda Tuska ku praworządności