Przekonało się o tym małżeństwo z Podkarpacia, które przegrało sprawę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Rzeszowie (sygn. I SA/Rz 462/08)
. Byli oni współtwórcami opatentowanego wynalazku, który stworzyli jako pracownicy fabryki tworzyw sztucznych. Był to tzw. pracowniczy projekt wynalazczy. Firma przez kilka lat zwlekała jednak z wypłatą należności, toteż małżonkowie pozwali ją do sądu i uzyskali korzystne dla siebie rozstrzygnięcie. Po wyroku fabryka zaczęła wypłacać w ratach zaległe wynagrodzenie twórcom wynalazku wraz z odsetkami. Małżonkowie uwzględniali zaś te wpływy w swoich deklaracjach podatkowych.
Przy okazji rozliczeń PIT pojawiły się wątpliwości, czy należy uwzględniać w nich odsetki za zwłokę w wypłacie wynagrodzenia za pracowniczy projekt wynalazczy. Według podatników odsetki te korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Inne zdanie na ten temat miał naczelnik urzędu skarbowego, w którym się rozliczali. Chodziło o podatek od niebagatelnej kwoty 401 tys. zł.
Gdy sprawa trafiła do sądu, fiskus przekonywał, że art. 21 ust. 1 pkt 95 ustawy o PIT zwalnia z podatku tylko odsetki z tytułu nieterminowej wypłaty wynagrodzeń i świadczeń ze stosunku pracy lub służbowego (art. 10 ust. 1 pkt 1).
Urzędnicy uznali, że odsetki od wynagrodzenia za pracowniczy projekt wynalazczy nie pozostają w związku ze stosunkiem pracy. Są więc opodatkowane jak przychody z innych źródeł (art. 20 ust. 1 ustawy o PIT). Dlaczego? Roszczenia o wynagrodzenie za pracowniczy wynalazek nie są bowiem sprawami z zakresu prawa pracy.