Ceny muszą być równe dla wszystkich klientów

Właściciel wyciągu nie może pobierać wyższych opłat od narciarzy, którzy wypożyczają sprzęt w innym punkcie. Nie ma znaczenia fakt, że tylko on płaci za utrzymanie stoku

Publikacja: 04.08.2008 08:59

Ceny muszą być równe dla wszystkich klientów

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Tak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie (sygn. VI ACa 1463/07)

. Kończy on sprawę właściciela wyciągów narciarskich w Rąblowie koło Nałęczowa (woj. lubelskie).

Narciarze, którzy chcieli tam skorzystać z wyciągu, musieli wykupić karnety. Właściciel wyciągów od niektórych klientów żądał 5 – 10 zł więcej, niż wynosiła normalna stawka. Były to te osoby, które nie zdecydowały się na wypożyczenie sprzętu w punkcie usługowym właściciela wyciągu, ale poszły do jego konkurentki, która oprócz wypożyczalni nart prowadziła też małą gastronomię i parking w pobliżu stoku. Kto się nie godził zapłacić więcej, ten nie był wpuszczany na stok. Alternatywą był wyciąg w innej miejscowości, kilkanaście kilometrów dalej.

Sprawą zajęła się delegatura Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Lublinie, która otrzymała wniosek o wszczęcie postępowania antymonopolowego od właścicielki konkurencyjnej wypożyczalni wraz ze stosem skarg niezadowolonych narciarzy. UOKiK ukarał właściciela wyciągu karą pieniężną w wysokości ok. 2400 zł, bo uznał, że doszło do nadużycia pozycji dominującej na lokalnym rynku usług wypoczynkowo-rekreacyjnych.

Urząd stwierdził, że właściciel wyciągów zamierzał wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć działalność swojej konkurentki. Tymczasem jego praktyki były zakazane

przez obowiązującą wtedy starą

ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów (DzU z 2005 r. nr 244, poz. 2080 ze zm.)

. Chodziło o przeciwdziałanie ukształtowaniu się warunków niezbędnych do powstania bądź rozwoju konkurencji. W uzasadnieniu urząd podkreślał, że najbardziej stratni byli konsumenci, którym ograniczono możliwość wyboru usługodawcy.

Sprawa znalazła swój finał na wokandzie – najpierw w Sądzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a następnie w sądzie apelacyjnym. Oba sądy potwierdziły, że UOKiK słusznie ukarał właściciela wyciągów. Tłumaczenia, że tylko właściciel wyciągów ponosi koszty utrzymania stoków, a konkurentka nie otworzyłaby swojego biznesu, gdyby nie działały jego wyciągi, nie przekonały sędziów. Wyrok jest prawomocny.

Tak wynika z wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie (sygn. VI ACa 1463/07)

. Kończy on sprawę właściciela wyciągów narciarskich w Rąblowie koło Nałęczowa (woj. lubelskie).

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem