Fundacje muszą informować o swojej działalności

Fundacja Centrum Praw Kobiet słusznie została skreślona z wykazu podmiotów, na których rzecz sądy mogą orzekać świadczenie pieniężne w sprawach karnych

Publikacja: 08.08.2008 07:54

Minister sprawiedliwości nie mógł postąpić inaczej – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, oddalając skargę fundacji (sygn. VI SA/Wa 1040/08)

. Nie przekazała ona bowiem aktualnych informacji o swoich zadaniach, celach statutowych i zasięgu działania.

Zgodnie z art. 49 § 1 kodeksu karnego, odstępując od wymierzenia kary,sąd może orzec świadczenie pieniężne na rzecz instytucji, stowarzyszenia lub organizacji społecznej wpisanej do wykazu prowadzonego przez ministra sprawiedliwości.

Muszą one jednak działać na cel społeczny bezpośrednio związany z ochroną dobra naruszonego lub zagrożonego przestępstwem, za które skazano sprawcę, z przeznaczeniem na ten cel. Świadczenie nie może przekroczyć 20 tys. zł.

Fundacja Centrum Praw Kobiet działa na rzecz zwalczania przemocy w rodzinie, udziela pomocy prawnej i psychologicznej, prowadzi schronisko dla kobiet doświadczających przemocy.

W listopadzie 2007 r. minister sprawiedliwości skreślił ją jednak ze wspomnianego wykazu

i w marcu 2008 r. podtrzymał wcześniejszą decyzję.

Fundacja nie nadesłała bowiem aktualnych informacji o sobie

. Jej władze tłumaczyły, że cele, zadania i zasięg nie uległy zmianie, a zarząd nie miał świadomości, że również w takiej sytuacji trzeba te dane nadsyłać. W skardze do sądu fundacja powoływała się na swoje niewątpliwie zasługi na polu pomocy ofiarom przestępstw.

Ani minister, ani sąd tego nie negowały. Ale art. 196a § 1 kodeksu karnego wykonawczego zobowiązuje wszystkie podmioty wpisane do wykazu, by przekazywały ministrowi sprawiedliwości aktualne informacje. Fundacja tego nie uczyniła, zresztą nie pierwszy raz, ale już trzeci. Nie może więc powoływać się na niewiedzę. Zgodnie z art. 196 ust. 5 k.k.w. minister sprawiedliwości wykreśla wtedy taki podmiot z wykazu. Obliguje go do tego sam przepis prawa – stwierdził WSA.

Wyrok nie jest prawomocny

. Fundacja może jeszcze złożyć skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem