Trybunał Konstytucyjny zajął się wczoraj (16 września 2008 r., sygn. U 5/08)
§ 13 ust. 1
.
Przepis ten stwierdza, że koszty badania lekarskiego ponosi osoba badana.
Aktualizacja: 17.09.2008 07:55 Publikacja: 17.09.2008 07:55
Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz
Trybunał Konstytucyjny zajął się wczoraj (16 września 2008 r., sygn. U 5/08)
§ 13 ust. 1
.
Przepis ten stwierdza, że koszty badania lekarskiego ponosi osoba badana.
Zdaniem rzecznika praw obywatelskich ten przepis został wydany z przekroczeniem delegacji z ustawy o ochronie osób i mienia, poza tym narusza art. 229 § 6 kodeksu pracy, w myśl którego koszty badań lekarskich pracowników ponosi pracodawca.
Ochroniarze muszą za nie płacić sami. Badania takie kosztują 350 zł.
Sprawę zapoczątkowała zbiorowa skarga pracowników ochrony z Radomia. Zwrócili się oni o interwencję do rzecznika praw obywatelskich, gdyż dla wielu opłata za badania stanowi ogromny problem. Ich zarobki wynoszą bowiem ok. 700 zł netto miesięcznie. Bez badań zaś nie mogą otrzymać ani przedłużyć licencji ochroniarskiej, która jest niezbędna do takiej pracy. Ponadto badania można przeprowadzić tylko w placówkach medycznych podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz w placówkach wojskowych.
Podczas rozprawy przedstawiciel rzecznika dowodził, że przed wejściem w życie rozporządzenia z 1999 r. osoby, które chciały wykonywać usługi ochroniarskie, mogły przejść przez te badania u dowolnego lekarza i kosztowały one prawie połowę mniej. Choć Ministerstwo Zdrowia w kolejnych odpowiedziach na pisma rzecznika deklarowało, że trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia, przepisy nie zostały zmienione. Dlatego rzecznik zdecydował się wystąpić do Trybunału. Jego zdaniem badania licencyjne ochroniarzy spełniają wymogi profilaktycznych badań pracowniczych, koszty ich wykonania powinny więc obciążać pracodawcę.
Innego zdania był przedstawiciel Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa. Stwierdził, że badania na licencję ochroniarską mają zupełnie inny charakter. Podobnie jak w przypadku licencji detektywistycznej koszty związane z badaniami powinien więc ponosić zainteresowany.
Trybunał w wyroku z 16 września 2008 r. uznał że kwestionowany przepis rozporządzenia został wydany zgodnie z konstytucją, jest także zgodny kodeksem pracy. Stwierdził, że badania na licencję ochroniarską nie są tożsame z profilaktycznymi badaniami pracowników.
W uzasadnieniu wyroku prof. Teresa Liszcz zwróciła jednak uwagę, że problem z tymi przepisami tkwi nie w rozporządzeniu, ale w samej ustawie o usługach ochroniarskich. Nie reguluje ona bowiem wszystkich sytuacji, w jakich są one świadczone.
Wynika z tego, że MSWiA powinno się poważnie zająć pracami nad nowelizacją tych przepisów. Inaczej bowiem trzeba traktować osobę, która wykonuje usługi ochroniarskie jako pracownik, inaczej zaś, gdy jest to zleceniobiorca.
– Prace nad nowelizacją przepisów toczą się już od bardzo dawna – mówi Ireneusz Todorski z Międzyzakładowej Organizacji Związkowej NSZZ „Solidarność” Pracowników Ochrony. – Staramy się o zniesienie obowiązku poddawania się badaniom przez pracowników ochrony co trzy lata. Policjanci np. nie przechodzą takich badań okresowych.
Powstał zespół zajmujący się monitorowaniem przepisów, którego celem jest stworzenie podstaw nowej ustawy, a jeśli się to nie uda, to przynajmniej dobrej nowelizacji tej, która obowiązuje. Chcielibyśmy jednak, by te prace toczyły się bez nacisków politycznych i bez presji czasu. Nauczyliśmy się już żyć z tymi przepisami, choć ustawa o ochronie osób i mienia jest bublem prawnym. Dotychczasowe nowele najczęściej sprowadzały się do tego, by do usług ochroniarskich dopuścić kolejne grupy zawodowe bez konieczności zdawania egzaminów. To nie jest porządkowanie przepisów, ale raczej ukłon rządu w stronę byłych funkcjonariuszy policji czy BOR.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: Rzeczpospolita
Trybunał Konstytucyjny zajął się wczoraj (16 września 2008 r., sygn. U 5/08)
§ 13 ust. 1
Nie należy zaległościami czynszowymi obciążać małoletniego dziecka lokatorów, które jako dorosły może żądać za sądowy wyrok odszkodowania - orzekł Sąd Najwyższy. I uwzględnił skargę nadzwyczajną rzecznika praw obywatelskich.
Śmierć rodziców nieodłącznie wiąże się z koniecznością załatwienia formalności związanych z podziałem majątku. Jeśli między spadkobiercami panuje zgoda, przyjęcie spadku z reguły nie jest skomplikowane. Kto uczestniczy w procesie dziedziczenia?
System e-Doręczeń, czyli cyfrowy odpowiednik listu poleconego za potwierdzeniem odbioru, zacznie powszechnie obowiązywać już 1 stycznia 2025 roku.
Nawet lekarz, który przyjmuje pacjentów prywatnie, wystawi receptę na leki refundowane. Dzięki temu pacjent, który po prywatnej wizycie będzie chciał dostać bezpłatny lek, nie będzie musiał już iść po taką receptę do lekarza rodzinnego.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Prezydent Andrzej Duda powołał w poniedziałek Bogdana Święczkowskiego na nowego prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Wiceminister sprawiedliwości, sędzia Dariusz Mazur stwierdził, że wybór ten dotknięty jest ewidentną wadą formalną.
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Polski recyklat jest pożądany na rynku europejskim – mówi Paweł Lesiak, wiceprezes firmy Interzero.
Szybko reagujemy na potrzeby klienta. Potrafimy sprawnie dostosować do nich nasze rozwiązania. Dzięki temu jesteśmy rozpoznawalnym producentem na świecie i monopolistą w Polsce – mówi Rafał Worek, wiceprezes Ponaru Wadowice.
Fundacja Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Fundacja Rodzina Kangura, Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół POMOST – Centerko, Fundacja „Gdy liczy się czas” i Fundacja Rak’n’Roll. Wygraj Życie! to laureaci konkursu „Leczmy z troską!”.
Płacąc za zakupy w internecie Polacy coraz częściej trafiają na opcje płatności kartą za pomocą Click to Pay. Czym jest Click to Pay i co zmieni w płatnościach internetowych? Jak rozwiązanie może wpłynąć na wzrost sprzedaży w e-commerce i pomóc polskim e-sklepom w ekspansji zagranicznej?
Finansowanie, którego warunki zależą od spełnienia wskaźników z obszaru ESG, jest dostępne dla szerokiego grona firm, od największych po małe. Nie zależy też od branży – podkreśla Paweł Derengiewicz, dyrektor Biura Finansowania Strukturyzowanego w Banku BNP Paribas.
Liczbę ofert ratują firmy z NewConnect, a wartość – Żabka. W tle jednak widać dużą niemoc polskiego rynku IPO. Jaki będzie 2025 rok?
Co musi zawierać procedura zgłoszeń wewnętrznych, a co może? Jak podejść do kwestii rozszerzenia ustawowego katalogu naruszeń prawa? Czy warto zachęcać do wybierania zewnętrznej ścieżki dokonywania zgłoszeń? Czy i jaki system zachęt można przewidzieć w procedurze?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas