Tak wynika z [b]wyroków WSA w Warszawie z 1 października 2008 r (sygn. III SA/Wa 1316/08, 1317/08)[/b].
Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację. Wystąpiła z nim osoba, która otrzymała w darowiźnie od ojca cztery działki. W najbliższym czasie zamierza je sprzedać. Nie jest jeszcze przesądzone, czy łącznie, czy też będą sprzedawane po kolei.
Zdaniem wnioskodawcy nie ma to jednak znaczenia z punktu widzenia ustawy o VAT, bo bez względu na liczbę transakcji nie ma on obowiązku odprowadzania tego podatku. Na wszelki wypadek zwrócił się jednak z dwoma pytaniami w tej sprawie. Pierwsze brzmiało: czy musi odprowadzić VAT przy sprzedaży pierwszej z działek? Drugie dotyczyło ewentualnych kolejnych transakcji.
W interpretacji minister finansów uznał, że podatnik nie musi naliczać VAT przy sprzedaży pierwszej działki, ale tylko pod warunkiem że nie dojdzie do sprzedaży kolejnych. Jeśli natomiast podatnik później zdecyduje się na sprzedaż następnej działki, to powinien odprowadzić podatek zarówno od tej, jak i od pierwszej transakcji. Zdaniem ministra świadczy to bowiem, że od początku działał jako handlowiec, czyli prowadził działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT.
W interpretacji stwierdzono, że wynika to z art. 15 ustawy o VAT. Zgodnie z ust. 1 tego przepisu podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na jej cel lub rezultat.