Prezes i wiceprezes spółki Instal-Lublin SA nie zapłacą więc kar pieniężnych.
[b]KNF nałożyła je po upływie ustawowego terminu sześciu miesięcy – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, uchylając w dwóch wyrokach decyzje o karach (sygn. VI SA/Wa 1716/08 i VI SA/Wa 1717/08).[/b]
Podczas posiedzenia 22 maja 2007 r. KNF jednogłośnie stwierdziła naruszenie obowiązków informacyjnych przez Przedsiębiorstwo Instalacji Przemysłowych Instal-Lublin SA. Jedna z największych firm instalacyjnych w Polsce wpadła w 2007 r. w kłopoty finansowe i rozpoczęła postępowanie układowe. Jej raport bieżący nr 9/2007, przesłany Komisji Nadzoru Finansowego, nie zawierał jednak uzasadnienia Sądu Okręgowego w Lublinie o przyczynach uchylenia układu.
KNF doszła do wniosku, że uniemożliwiło to inwestorom prawidłową ocenę sytuacji spółki, ale ze względu na jej finansową zapaść odstąpiła od wymierzenia kary finansowej.
Uznała natomiast, że decyzja stwierdzająca naruszenie obowiązków informacyjnych przez spółkę może się stać podstawą do nałożenia kar pieniężnych na członków zarządu. Art. 96 ust. 6 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=179232]ustawy z 2005 r. o ofercie publicznej (…)[/link] mówi, że za rażące naruszenie obowiązków informacyjnych KNF może nakładać na członków zarządu spółki publicznej kary pieniężne do wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia brutto.