Przerwa w meldunku nie pozbawia statusu bezrobotnego

To, że bezrobotny zarejestrował się w urzędzie pracy, a nie dostarczył kolejnego zaświadczenia meldunkowego, nie oznacza, że traci prawo do świadczeń

Aktualizacja: 27.04.2009 07:15 Publikacja: 27.04.2009 06:14

Przerwa w meldunku nie pozbawia statusu bezrobotnego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Szczecinie z 27 czerwca 2007 r. (II SA/Sz 210/07)[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Joanna P. zarejestrowała się w urzędzie powiatowym i uzyskała status bezrobotnej z prawem do zasiłku od 6 maja 2006 r. do 5 maja 2007 r. Posiadała potwierdzenie zameldowania w mieście położenia urzędu na pobyt czasowy do 31 października 2006 r. Złożyła też w organie stosowny dokument na potwierdzenie. Jednak nastąpiła przerwa w tym zameldowaniu, kolejne bowiem potwierdzenie zameldowania na pobyt czasowy pod tym samym adresem, jakie przedłożyła w urzędzie pracy 12 grudnia 2006 r., obejmowało okres od 12 grudnia 2006 r. do 30 czerwca 2007 r. Starosta pozbawił ją statusu osoby bezrobotnej i prawa do zasiłku. Stało się tak dlatego, że w ocenie wojewody przestała spełniać przesłanki warunkujące taki status przewidziane przez przepisy ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach pracy. Zgodnie z ustawą bezrobotnym jest w szczególności osoba zarejestrowana we właściwym dla miejsca zameldowania stałego lub czasowego powiatowym urzędzie pracy.

Joanna P. nie zgodziła się z tą decyzją. Starosta uznał, że nie miała ona zameldowania na terenie działania urzędu pracy. Sprawa trafiła do wojewody. Joanna P. podnosiła w odwołaniu, że przez przeoczenie nie dopełniła obowiązku przedłużenia zameldowania, była przekonana, iż dotychczasowe zameldowanie obejmuje okres do końca grudnia 2006 r. Urząd utrzymywał, że jego pracownica informowała Joannę P. o konieczności przedłożenia kolejnego dowodu na potwierdzenie zameldowania na pobyt stały lub czasowy na terenie działania tego urzędu. Jednak wojewoda utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Spór znalazł finał w wojewódzkim sądzie administracyjnym.

[srodtytul] Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że [b]problem sprowadza się do oceny prawidłowości rozumowania organów obu instancji stojących na stanowisku, że przerwa w dopełnieniu przez stronę obowiązku meldunkowego stanowi podstawę faktyczną do pozbawienia jej statusu osoby bezrobotnej i prawa do zasiłku dla bezrobotnych[/b].

Przypomniał, że w orzecznictwie administracyjnym sądy zwracały uwagę na zróżnicowany charakter przesłanki zameldowania na pobyt czasowy lub tymczasowy na terenie działania powiatowego urzędu pracy, w którym następuje rejestracja bezrobotnego.

Powołał się na uzasadnienie [b]wyroku z 7 lutego 2006 r. (IV SA/Wr 346/04) WSA we Wrocławiu,[/b] w którym stwierdził, że: przesłanka zarejestrowania się we właściwym urzędzie pracy dla miejsca zamieszkania odnosi się przede wszystkim do momentu rejestracji, po zmianie miejsca zamieszkania i zameldowania przestaje zaś mieć charakter przesłanki materialno-prawnej, a staje się wymogiem ewidencyjnym, którego niedochowanie nie może skutkować utratą świadczenia przedemerytalnego”.

Sąd uznał, że pogląd ten, mimo że wydany na podstawie innych przepisów, jest aktualny. [b]W jego ocenie zaskarżona przez Joanną P. decyzja nie odpowiadała prawu[/b].

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Szczecinie z 27 czerwca 2007 r. (II SA/Sz 210/07)[/b]

[srodtytul] Jaki był problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne