Reklama
Rozwiń

Brak deklaracji nie przesądza o tym, że firma nie działa

To, że przedsiębiorca w pewnym okresie działalności nie składa deklaracji podatkowych, nie oznacza jeszcze, iż wystawione przez niego faktury nie będą uprawniały do odliczenia VAT

Publikacja: 13.05.2009 07:00

Brak deklaracji nie przesądza o tym, że firma nie działa

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak wynika z wyroku WSA w Szczecinie z 23 kwietnia 2009 r., I SA/Sz 97/09[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Spółka cywilna prowadzi działalność gospodarczą, świadcząc usługi w zakresie ogólnobudowlanym. Przeprowadzone postępowanie kontrolne przez naczelnika urzędu skarbowego wykazało, że w okresie styczeń – czerwiec 2005 r. spółka obniżyła podatek należny o podatek naliczony w deklaracji podatkowej dla podatku od towarów i usług VAT-7.

Sprawa dotyczyła faktur wystawionych przez konkretną firmę. Zebrany materiał dowodowy wykazał, że [b]firma w dacie wykonania usług udokumentowanych tymi fakturami oraz w dacie wystawienia faktur była podmiotem nieuprawnionym do wystawiania faktur VAT lub faktur korygujących[/b].

Spółka zaskarżyła decyzję, ale izba skarbowa utrzymała ją w mocy. Stwierdziła, że firma otrzymała nadany przez urząd skarbowy NIP, a także potwierdzenie zgłoszenia rejestracyjnego podatnika podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Jednakże ostateczną decyzją urzędu została wykreślona z rejestru podatników VAT.

Podatnik nie dokonał ponownej rejestracji dla potrzeb VAT i nie złożył żadnej deklaracji dla potrzeb tego podatku, nie rozliczył oraz nie wpłacił podatku należnego ze spornych faktur. Nie złożył także zeznań z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych wskazujących na prowadzenie działalności gospodarczej.

Spółka – w swoim odwołaniu – wniosła o uchylenie zaskarżonej decyzji i umorzenie postępowania w całości.

Organ odwoławczy uznał, że w sprawie nie doszło do jakiegokolwiek naruszenia prawa. Dotyczy to zarówno materialnego, jak i procesowego prawa. Odrzucił skargę, tłumacząc, że organ I instancji zasadnie pozbawił podatnika prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT w okresie od stycznia do czerwca 2005 r. Dodatkowo ustalił zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 30 proc. zaniżenia zobowiązania podatkowego.

Nie zgadzając się z tą decyzją, spółka złożyła skargę do WSA. Zarzuciła w niej organowi podatkowemu bierną postawę w prowadzonym procesie dowodowym oraz brak przeprowadzenia dowodów wskazanych przez nią z uzasadnieniem, że nie wnoszą one żadnej tezy dowodowej.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA uwzględnił skargę spółki. Powodem jest fakt, że zaskarżona decyzja oraz poprzedzająca ją decyzja organu podatkowego I instancji wydane zostały z naruszeniem prawa materialnego oraz przepisów postępowania podatkowego. Przeprowadzone postępowanie podatkowe nie uprawniało organu do uchylenia skargi zainteresowanego. [b]Fałszywy pogląd organu, że firma wystawiająca faktury w 2005 roku nie prowadzi działalności gospodarczej, poparty był dowodami, które nie wykazywały, jakoby podatnik w tym okresie działalności gospodarczej nie prowadził.

Nieskładanie deklaracji podatkowych przez podatnika w pewnym okresie jego działalności nie stanowi obiektywnego miernika oceny samego prowadzenia działalności gospodarczej.[/b]

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono