Tak wynika z [b]uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 29 czerwca 2009 r.(sygn. I FPS 7/08)[/b].
Sprawa dotyczyła § 50 ust. 4 pkt 1 lit. a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=80032]rozporządzenia ministra finansów z 22 grudnia 1999 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (DzU nr 109, poz. 1245 z późn. zm.)[/link]. Sąd badał jego zgodność z konstytucją i starą ustawą o VAT. Nie zastanawiał się, czy jest on zgodny z prawem UE, bo wtedy Polska nie musiała go jeszcze stosować.
Analizowany przepis stanowi, że gdy sprzedaż towarów lub usług została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi wystawionymi przez podmiot nieistniejący lub nieuprawniony do wystawiania faktur lub faktur korygujących, to nie stanowią one podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego.
[srodtytul]Różne wyroki[/srodtytul]
Jeden ze składów orzekających NSA zapytał jego rozszerzony skład, czy w świetle tego przepisu faktura wystawiona przez podmiot niezarejestrowany na potrzeby VAT nie stanowi podstawy do obniżenia podatku należnego. Wskazał, że w orzecznictwie pojawiły się rozbieżności. W wyroku z 6 maja 2008 r. [b](sygn. akt I FSK 723/07)[/b] NSA uznał, że faktury wystawione przez podmiot niezarejestrowany nie dają nabywcy takiego uprawnienia. Odmienny pogląd zawarty został w[b] orzeczeniu NSA z 13 marca 2008 r. (sygn. akt I FSK 417/07)[/b]. Zgodnie z nim pojęcie „podatnik VAT” jest kategorią obiektywną, nie jest więc uzależnione od dokonania zgłoszenia rejestracyjnego.