W DF z 22 czerwca 2009 r. ("[link=http://www.rp.pl/artykul/322330.html]Szkolenia dla kontrahentów można wliczyć w koszty[/link]") omówiona została teza wyroku Wojewódzkiego [b]Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z 21 maja 2009 r. (I SA/Wr 101/09)[/b]. W komentarzu do tego wyroku autorka wskazała, że koszty organizacji czasu wolnego w trakcie szkolenia dla kontrahentów można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Wyrok ten został błędnie zrozumiany. Sąd bowiem zakwestionował nie tyle rozstrzygnięcie interpretacji indywidualnej, ile dokonaną przez ministra finansów wykładnię przepisów prawa podatkowego.
[srodtytul]Organizacja wolnego czasu[/srodtytul]
W praktykę dużych firm wpisał się zwyczaj organizowania kilkudniowych szkoleń wyjazdowych dla kontrahentów. Wiąże się to z ponoszeniem wydatków na dojazd do miejsca szkolenia, zakwaterowanie w hotelu, wyżywienie, wynajem sali konferencyjnej, wynagrodzenie prelegentów itd. Dla uatrakcyjnienia programu szkolenia w czasie wolnym odbywają się różnego rodzaju konkursy, zabawy, jak: paintball, turnieje o charakterze sportowym, loterie, grille itp.
Pojawiło się pytanie, czy wydatki poniesione na organizację całego szkolenia, z uwzględnieniem wszystkich punktów programu, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu. Minister finansów w interpretacji indywidualnej stwierdził brak jakiegokolwiek związku między wydatkami na organizację czasu wolnego i pozyskiwaniem przychodów.
[srodtytul]Jest związek kosztu z przychodem...[/srodtytul]