Od 1 grudnia 2008 r. ustawa o VAT już tego nie zakazuje. Ale sądy przyznają także rację podatnikom, którzy VAT od zaniechanych inwestycji odliczyli już wcześniej.
[b]Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził 23 lipca 2009 r. (sygn. I FSK 1324/08), że ograniczenie prawa do pomniejszenia VAT o podatek naliczony przy zakupach na przerwane przedsięwzięcie było niezgodne z prawem wspólnotowym.[/b]
Przypomnijmy, że do końca listopada 2008 r. art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT zakazywał odliczania podatku od wydatków, które nie są kosztem (m.in. nakładów na zaniechaną inwestycję).
Sądy uznawały jednak, że przepis ten jest sprzeczny z unijną dyrektywą. W [b]wyroku z 30 kwietnia 2008 r. (sygn. III SA/Wa 173/08) WSA w Warszawie[/b] stwierdził, że przyjęte w art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT kryteria są zbyt ogólne. Tymczasem polski ustawodawca mógł utrzymać ograniczenia w prawie do odliczenia, obowiązujące przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, ale tylko te, które zostały precyzyjnie i konkretnie sformułowane.
Orzeczenie zostało zaskarżone, ale NSA oddalił skargę fiskusa. Podkreślił, że [b]w świetle prawa wspólnotowego można było odliczyć VAT od wydatków na inwestycję, która jest związana z działalnością. Nawet jeśli została przerwana[/b].