[b]Tak orzekł WSA w Łodzi 24 lipca 2009 r. (I SA/Łd 272/09)[/b].
Spółka prowadziła działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży hurtowej i detalicznej artykułów gospodarstwa domowego. Na podstawie zawartych umów handlowych z kontrahentami uzyskiwała prawo do premii pieniężnych za dokonanie określonej wielkości zakupów w określonym terminie.
Na takich samych zasadach spółka udzielała premii swoim odbiorcom hurtowym. W związku z tym zwróciła się do ministra finansów o potwierdzenie stanowiska, że wypłata takiej premii nie podlega VAT i może być dokumentowana notą księgową wystawioną przez przyznającego premię.
Organ podatkowy nie zgodził się z tym. Wskazał na art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, a także na art. 8 ust. 1, w myśl którego przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie, które nie stanowi dostawy towarów.
Analizując te przepisy, organ stwierdził, że każde odpłatne świadczenie na rzecz innego podmiotu polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu określonego zachowania mieści się w definicji usługi. Wobec tego uznał, że każda premia, która jest uzależniona od konkretnego zachowania spółki, a nie jest związana z konkretną dostawą (nie stanowi rabatu), jest rodzajem wynagrodzenia za świadczone usługi i podlega VAT.