Firmy nie ma, ale VAT można poprawić

Osoba, która nie jest już przedsiębiorcą, ma prawo skorygować deklaracje za okres, gry prowadziła firmę

Publikacja: 05.11.2009 07:08

Firmy nie ma, ale VAT można poprawić

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek JD Jerzy Dudek

[b]Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 4 listopada 2009 r. (III SA/Wa 852/09).[/b]

Sprawa była wynikiem wniosku o interpretację.

Z pytaniem zwróciła się osoba, która od 2002 r. do listopada 2006 r. prowadziła działalność gospodarczą. Od początku 2005 r. rozliczała VAT.

W 2006 r. urząd skarbowy dokonujący kontroli wewnętrznej dokumentów firmy wezwał podatnika, by złożył wyjaśnienia dotyczące deklaracji VAT-7 za okres od stycznia 2005 r. do marca 2006 r. Okazało się bowiem, że podatnik nie złożył zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R (obowiązku tego dopełnił w maju 2006 r.). W związku z tym pracownik urzędu poinformował podatnika, że nie miał prawa odliczać VAT od faktur otrzymanych przed złożeniem tego formularza.

Podatnik skorygował więc deklaracje za sporny okres i musiał dopłacić VAT. Ponadto w ostatniej deklaracji (za listopad 2006 r.) wykazał kwotę do przeniesienia na następny miesiąc, mimo że kończył działalność (powinien ją ująć jako kwotę do zwrotu). W wyniku tego błędu nigdy jej nie odzyskał.

Obecnie były przedsiębiorca rozważa ponowne skorygowanie deklaracji za styczeń 2005 – maj 2006 r. W świetle orzecznictwa okazało się bowiem, że miał prawo do odliczenia VAT, chociaż nie złożył w terminie VAT-R. Ponadto chce skorygować deklarację VAT-7 za listopad 2006 r., aby odzyskać wynikającą z niej nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym.

Izba skarbowa uznała, że nie ma do tego prawa. Powołała się na art. 81 ordynacji podatkowej. Zgodnie z nim, jeżeli odrębne przepisy nie stanowią inaczej, podatnicy, płatnicy i inkasenci mogą skorygować uprzednio złożoną deklarację. Jej zdaniem skoro wnioskodawca utracił status podatnika, to nie może poprawić deklaracji.

Sprawa trafiła do sądu. Ten przyznał rację podatnikowi i uchylił interpretację. Wskazał, że [b]organy podatkowe mogą kontrolować byłego przedsiębiorcę także po tym, gdy wyrejestruje się on jako podatnik VAT, dlatego jemu z kolei musi przysługiwać uprawnienie do skorygowania deklaracji. Trzeba więc uznać, że decyduje to, czy dana osoba była podatnikiem w okresie, za który chce zweryfikować rozliczenia[/b].

Na taką wykładnię wskazuje m.in. [b]wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 10 marca 2009 r. (sygn. P 80/08) - czytaj [link=http://www.rp.pl/artykul/61794,277315_Wspolnikom_uda_sie_odzyskac_nadplacony_VAT.html]"Wspólnikom uda się odzyskać nadpłacony VAT”[/link] i [link=http://www.rp.pl/artykul/61794,274627_Po_likwidacji_spolki_mozliwa_korekta_deklaracji.html]„Po likwidacji spółki możliwa korekta deklaracji”[/link][/b]. Dotyczy on podobnego problemu byłych wspólników spółki cywilnej.

WSA potwierdził także, że w opisanej sytuacji podatnik mógł odliczyć VAT od wydatków dokonanych przed złożeniem formularza VAT-R.

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr