Nie każda aktywność będzie uznana za działalność na terenie SSE

Dochód uzyskany z działalności to wyłącznie taki, którego źródłem przychodów jest działalność gospodarcza. Chodzi zatem o dochód bezpośrednio generowany przez aktywność przedsiębiorcy

Aktualizacja: 06.11.2009 06:38 Publikacja: 06.11.2009 05:30

Nie każda aktywność będzie uznana za działalność na terenie SSE

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński

[b]Tak orzeł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 15 października 2009 r. (I SA/Rz 625/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Minister finansów uznał w interpretacji za nieprawidłowe stanowisko spółki w zakresie możliwości zaliczenia odsetek z lokaty typu overnight do dochodów z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Spółka złożyła skargę do sądu. Ten jednak nie przyznał jej racji.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Wolne od podatku dochodowego od osób prawnych są dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=042972980773E222AD2A3C95A227341C?id=185063]ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych[/link], przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia przez osoby prawne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych.

[b]Dochody, jakimi są odsetki uzyskiwane z umieszczenia środków pieniężnych na lokacie terminowej typu overnight, nie należą do tego rodzaju dochodów korzystających ze zwolnienia podatkowego.[/b] Istotą lokaty jest przyjęcie oferty banku i realizacja operacji finansowych, na podstawie których środki finansowe przekazywane są bankowi wieczorem, a zwracane posiadaczowi lokaty rankiem kolejnego dnia. Z tytułu korzystania przez bank ze środków w godzinach nocnych, poza czasem pracy przedsiębiorstwa, wypłacane są odsetki według stopy bardziej atrakcyjnej niż stopa właściwa dla odsetek od środków gromadzonych na rachunku bieżącym.

[b]Podstawowym warunkiem objęcia zwolnieniem od podatku jest to, aby dochody były „dochodami uzyskanymi z działalności gospodarczej”.[/b] Działalność generująca te dochody powinna spełniać dwa kolejne warunki:

1) być prowadzona na terenie specjalnej strefy ekonomicznej i

2) być prowadzona na podstawie stosownego zezwolenia.

Dochodem uzyskiwanym bezpośrednio z działalności są dochody w postaci należności uzyskiwanych od kontrahentów, jeżeli zakres świadczonych w ramach umów czynności objęty jest zakresem zezwolenia (np. sprzedaż drewna, wykonanie analizy technicznej, dostawa mebli). Umowy ubezpieczenia, umowy o pracę, podobnie jak umowy dostawy albo też umowy rachunku bankowego – wszystko to są stosunki, w które przedsiębiorca podejmujący działalność o oznaczonym przedmiocie musi wejść. Bez tego nie można prowadzić działalności gospodarczej.

Jednakże [b]umowa lokaty terminowej typu overnight nie należy do zakresu czynności podejmowanych przez spółkę w ramach prowadzonej działalności[/b]. Nie jest działalnością generującą bezpośrednio dochód.

[b]Tak orzeł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 15 października 2009 r. (I SA/Rz 625/09).[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr