Reklama
Rozwiń

Nie tylko różnice kursowe liczymy metodą bilansową

Czy przedsiębiorca, który wybierze bilansową metodę ustalania różnic kursowych, również przychody i koszty w walucie obcej przelicza na złote zgodnie z zasadami prawa bilansowego?

Aktualizacja: 16.11.2009 07:56 Publikacja: 16.11.2009 06:39

Nie tylko różnice kursowe liczymy metodą bilansową

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

Red

Znaczna część organów podatkowych twierdzi, że należy stosować w tym wypadku zasady określone w przepisach podatkowych. Nie zgodził się z tym jednak wojewódzki sąd administracyjny.

[srodtytul]Dwie metody[/srodtytul]

Począwszy od 1 stycznia 2007 r. podatnicy mogą rozliczać różnice kursowe dla celów podatkowych według jednej z dwóch metod:

- metody podatkowej (określonej w art. 15a [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link]) lub

- metody bilansowej (zgodnej z przepisami [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=0A9C91F09A5DF196E9BF3E3A17ED1D94?id=324433]ustawy o rachunkowości[/link]).

Druga z tych metod miała umożliwić przedsiębiorcom (po spełnieniu określonych warunków) ustalanie różnic kursowych zgodnie z przyjętymi przez nich rozwiązaniami bilansowymi. Choć obowiązuje już blisko trzy lata, w dalszym ciągu budzi wiele wątpliwości.

[srodtytul]Jaki kurs do przeliczenia[/srodtytul]

Jednym z podstawowych problemów, z jakim spotykają się podatnicy ustalający różnice kursowe według metody bilansowej, jest sposób przeliczania na złote przychodów i kosztów w walutach obcych. Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 2 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o CIT przychody – i odpowiednio koszty – wyrażone w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu (i odpowiednio poniesienia kosztu).

Żaden przepis ustawy o CIT nie wskazuje jednoznacznie, że stosowanie tych zasad jest wyłączone w przypadku wyboru metody bilansowej. Przeciwnie, literalne brzmienie ustawy o CIT wskazuje raczej, że – nawet przy wyborze tej metody rozliczania różnic kursowych – podatnicy powinni przeliczać osiągane przychody i ponoszone koszty właśnie w ten sposób.

[srodtytul]Możliwa inna wykładnia[/srodtytul]

Tymczasem przyjęcie takiej interpretacji narusza – naszym zdaniem – podstawowy cel, jaki ma spełniać metoda bilansowa, tj. uproszczenie rozliczeń różnic kursowych dla celów podatkowych. Podatnicy byliby zobowiązani w pierwszej kolejności do przeliczenia wartości przychodu i kosztu zgodnie odpowiednio z art. 12 ust. 2 i art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, a następnie – przy ustalaniu różnic kursowych – do pominięcia wyniku tego przeliczenia i zastosowania rozwiązania określonego w przepisach rachunkowych.

Prowadzi to do nieuzasadnionego rozdzielenia ustalania różnic kursowych od przeliczania poszczególnych transakcji wyrażonych w walutach obcych na złote. Dlatego zasadne jest zastosowanie wykładni celowościowej tych regulacji i uznanie, że wybór metody bilansowej ma zastosowanie nie tylko dla ustalania samych różnic kursowych, ale także do przeliczania na złote osiąganych przychodów i ponoszonych kosztów. W konsekwencji wybór metody bilansowej wyklucza – naszym zdaniem – zastosowanie art. 12 ust. 2 oraz art. 15 ust. 1.

[srodtytul]Co orzekł sąd[/srodtytul]

Stanowisko to potwierdził [b]wyrok WSA w Warszawie z 14 września 2009 r. (III SA/Wa 926/09)[/b]. Sąd zakwestionował interpretację ministra finansów, w której organ ten stwierdził, że regulacje wynikające z art. 12 ust. 2 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o CIT mają zastosowanie do wszystkich podatników, bez względu na stosowaną przez nich metodę ustalania różnic kursowych. Według WSA wybór metody bilansowej oznacza, że podatnicy powinni przeliczać osiągane przychody i ponoszone koszty w walutach obcych – dla celów podatkowych – zgodnie z zasadami rachunkowymi, a nie z przepisami art. 12 ust. 2 oraz art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

[i]Autor jest partnerem w dziale doradztwa podatkowego BT&A

Autorka jest konsultantką w tym dziale[/i]

Znaczna część organów podatkowych twierdzi, że należy stosować w tym wypadku zasady określone w przepisach podatkowych. Nie zgodził się z tym jednak wojewódzki sąd administracyjny.

[srodtytul]Dwie metody[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 94% artykułu
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono