Nawet minimalne zaniedbania mogą wywołać negatywne skutki

Ponieważ wniosek o dotację służy uzyskaniu określonej korzyści finansowej, powinien być sporządzony ściśle według wymagań danego konkursu. Niedochowanie należytej staranności obciąża samego wnioskodawcę

Aktualizacja: 21.07.2010 04:30 Publikacja: 21.07.2010 03:00

Nawet minimalne zaniedbania mogą wywołać negatywne skutki

Foto: Fotorzepa, Jakub Kamiński

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 7 lipca 2010 r., III SA/Po 319/10[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Instytucja Zarządzająca WRPO ogłosiła konkurs dla działania 1.2 „Wsparcie rozwoju MSP”. Spółka z o.o. złożyła dokumentację aplikacyjną projektu.

Po przeprowadzeniu weryfikacji formalnej dokumentacji konkursowej wnioskodawca został poinformowany o negatywnej ocenie formalnej i odrzuceniu wniosku. Zdaniem organu projekt nie spełniał kryterium formalnego nr 19 (prawidłowość wyliczeń we wniosku) oraz nr 27 (spójność informacji zawartych w dokumentacji projektowej).

Wnioskodawca złożył protest. Jednak bezskuteczny. Ostatecznie sprawa trafiła na wokandę WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd stwierdził, że skarga nie zasługuje na uwzględnienie. Spór sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, czy zaistniały przesłanki do odrzucenia wniosku strony z powodu niespełnienia kryteriów formalnych.

Konkurs ogłoszony został na stronie internetowej, na której zamieszczono wszystkie dokumenty związane z tym konkursem. Po dacie jego ogłoszenia wszyscy wnioskodawcy mogli przeprowadzać konsultacje w sprawach dotyczących konkursu i kryteriów wyboru projektów w specjalnym punkcie informacyjnym oraz drogą telefoniczną lub e-mailową.

Strona skarżąca, przystępując do konkursu, zobowiązana była zatem złożyć pełną dokumentację, po wcześniejszym wnikliwym zapoznaniu się z regulaminem konkursu i jego załącznikami oraz po ewentualnym skonsultowaniu swoich wątpliwości.

Zgodnie z regulaminem konkursu w przypadku stwierdzenia braków lub błędów w trakcie dokonywania oceny formalnej niewynikających z niespełnienia kryteriów dopuszczających wnioskodawca ma możliwość jednorazowego uzupełnienia lub poprawienia złożonej dokumentacji w ciągu pięciu dni, natomiast niepoprawienie w tym terminie błędu lub wystąpienie nowych powoduje konieczność odrzucenia wniosku.

Organ dokonujący kontroli formalnej wniosku po dokonaniu jego uzupełnienia prawidłowo stwierdził określone uchybienia formalne skutkujące jego odrzuceniem.

[wyimek]Przed startem w konkursie trzeba poznać jego warunkami [/wyimek]

Projekt nie spełniał bowiem ostatecznie kryteriów formalnych nr 19 oraz nr 27. W skorygowanym wniosku wystąpiły błędy w obliczeniach dotyczących wydatków niekwalifikowanych i całkowitej wartości projektu. Suma wydatków niekwalifikowanych nie zgadza się w roku realizacji inwestycji z całkowitą sumą wydatków niekwalifikowanych.

Kategoria „oczywistej omyłki pisarskiej” istnieje wprawdzie w regulacjach prawnych dotyczących postępowania cywilnego, karnego czy podatkowego, ale jest to kategoria stosowana wyłącznie do orzeczeń wydawanych przez sądy i inne organy państwowe, a nie pism procesowych stron czy uczestników postępowania. Nie może mieć ona wobec tego zastosowania w niniejszym postępowaniu konkursowym.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: język polski. Odpowiedzi i arkusze CKE
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura 2025: matematyka - poziom podstawowy. Odpowiedzi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Zawody prawnicze
Egzaminy prawnicze 2025. Z tymi zagadnieniami zdający mieli największe problemy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku