Taka jest wymowa [b]wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego (sygn.: II FSK 47/09)[/b] dotyczącego spółki osobowej. Zdaniem NSA na gruncie ustawy o PIT obrót wierzytelnościami nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej, tylko z praw majątkowych.
Sąd zajął się tą kwestią za sprawą podatnika – wspólnika spółki cywilnej, który wystąpił o interpretację. Przedmiotem działalności spółki był m.in. zakup wierzytelności za niższą cenę, z przejęciem pełnych praw do nich i ryzyka niewypłacalności dłużników. Celem zakupu była windykacja lub też dalsza ich odsprzedaż. Jako zysk przyjmowana jest wtedy różnica między ceną zakupu a kwotą wyegzekwowanej wierzytelności.
[srodtytul]Definicja działalności[/srodtytul]
Fiskus nie zgodził się jednak z argumentami podatnika, iż uzyskuje on przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej, bo wykonywane usługi mają charakter pośrednictwa finansowego o symbolach PKWiU 65.23.10-00.00 oraz PKWiU 67.13.10-00.90. Nie ma też znaczenia fakt, iż usługi te są wykonywane w ramach spółki cywilnej, osiągającej w ten sposób cel gospodarczy.
Zdaniem organów podatkowych wnioskodawca uzyskuje przychody z praw majątkowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 7 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=346580]ustawy o PIT[/link]. Jego dochodem jest nadwyżka wartości świadczeń otrzymanych w wyniku wyegzekwowania wierzytelności nad określoną w umowie ceną ich nabycia.