Organ odwoławczy nie może zbierać dowodów

Izba skarbowa może uchylić w całości decyzję urzędu skarbowego i przekazać mu sprawę do ponownego rozpatrzenia, jeżeli rozstrzygnięcie sprawy wymaga uprzedniego przeprowadzenia postępowania dowodowego w całości lub w znacznej części

Aktualizacja: 04.08.2010 04:37 Publikacja: 04.08.2010 03:00

Organ odwoławczy nie może zbierać dowodów

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński kkam Kuba Kamiński Kuba Kamiński

Red

Przekazując sprawę, organ odwoławczy wskazuje okoliczności faktyczne, które należy zbadać przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.

Przypomniał o tym [b]WSA w Białymstoku w wyroku z 3 września 2009 r. (I SA/Bk 267/09)[/b].

Dyrektor izby skarbowej, w związku z wyrokiem WSA uchylającym decyzję organu II instancji oraz wyrokiem NSA oddalającym skargę kasacyjną tegoż organu, ponownie rozpatrzył odwołanie od decyzji określającej spółce VAT. W efekcie wydał decyzję uchylającą w całości rozstrzygnięcie organu I instancji i przekazującą sprawę do ponownego rozpatrzenia przez ten organ. W uzasadnieniu wskazał, że niezbędne jest przeprowadzenie postępowania dowodowego w znacznej części.

Z taką decyzja nie zgodziła się spółka i wniosła skargę do WSA, w której zarzuciła rażące naruszenie przepisów postępowania. W ocenie skarżącej zgromadzony materiał dowodowy pozwalał na wydanie rozstrzygnięcia zgodnie z wytycznymi zawartymi w wyrokach sądów administracyjnych bez uprzedniego przeprowadzania postępowania dowodowego.

WSA orzekł, że organ odwoławczy, uznając, że stan faktyczny w sprawie nie został dostatecznie wyjaśniony, może i powinien, jeżeli istnieje taka potrzeba, przeprowadzić samodzielnie dodatkowe postępowanie wyjaśniające.

Reklama
Reklama

[b]Nie może jedynie dokonywać takich czynności wtedy, gdy wymagałoby to prowadzenia postępowania dowodowego w całości lub choćby w znacznej części, bowiem naruszałoby to zasadę dwuinstancyjności postępowania[/b]. Istotne jest, że wydanie takiej decyzji uwarunkowane jest koniecznością przeprowadzenia dodatkowego postępowania dowodowego, i to co najmniej w znacznym rozmiarze, a nie koniecznością odmiennej oceny już zgromadzonych dowodów.

Zdaniem sądu wystąpiły podstawy do uchylenia decyzji organu pierwszej instancji i przekazania mu sprawy do ponownego rozpoznania. Przekazując sprawę, organ odwoławczy uzasadnił fakt, że jej rozstrzygnięcie wymaga uprzedniego przeprowadzenia postępowania dowodowego w znacznej części, i wskazał okoliczności, które należy zbadać przy ponownym rozpatrzeniu sprawy. Sąd orzekł, że nie było podstaw do wydania przez dyrektora izby skarbowej merytorycznej decyzji.

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w powołanych wyrokach sądów administracyjnych zaistniała konieczność przeprowadzenia uzupełniającego postępowania w odniesieniu do świadomości podatnika w zakresie podejmowanych działań, a w konsekwencji jego staranności przy prowadzonej działalności gospodarczej.

Przekazując sprawę, organ odwoławczy wskazuje okoliczności faktyczne, które należy zbadać przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.

Przypomniał o tym [b]WSA w Białymstoku w wyroku z 3 września 2009 r. (I SA/Bk 267/09)[/b].

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Reklama
Praca, Emerytury i renty
Opiekujesz się chorym rodzicem? Sprawdź, kiedy przysługuje zasiłek opiekuńczy
W sądzie i w urzędzie
Czy poświadczony notarialnie odpis wystarczy do wpisu w księdze? Wyrok trzech sędziów SN
Sądy i trybunały
Nieoczekiwana zmiana szefa Izby Sądu Najwyższego
Prawo karne
Czy Braun dopuścił się „kłamstwa oświęcimskiego"? Prawnicy nie mają wątpliwości
Podatki
Rodzic może stracić ulgi w PIT, jeśli dziecko za dużo zarobi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama