Jeśli ZOZ prowadzi działalność, zapłaci wyższy podatek

Jeśli samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej prowadzi odpłatnie i na własny rachunek działalność usługową w zakresie świadczenia usług medycznych, można zakwalifikować ją jako działalność gospodarczą

Publikacja: 05.08.2010 03:10

Jeśli ZOZ prowadzi działalność, zapłaci wyższy podatek

Foto: Fotorzepa, Roman Bosiacki Roman Bosiacki

[b]Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 lipca 2010 r., II FSK 317/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Burmistrz C. określił samodzielnemu publicznemu zakładowi opieki zdrowotnej wysokość zobowiązania w podatku od nieruchomości. Organ zakwestionował zastosowanie ulgi podatkowej, stwierdzając, że będące przedmiotem opodatkowania nieruchomości wykorzystywane są na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług medycznych.

Nie pomogło odwołanie. Samorządowe kolegium odwoławcze podtrzymało decyzję burmistrza. Sprawa trafiła do WSA.

Sąd oddalił jednak skargę. Jego zdaniem działalność publicznego zakładu opieki zdrowotnej może być uznana za działalność gospodarczą. Jeśli samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej niebędący jednostką budżetową prowadzi działalność usługową w zakresie świadczenia usług medycznych w celach zarobkowych i na własny rachunek, a ponadto prowadzi tę działalność w sposób ciągły i zorganizowany – to jest to działalność gospodarcza i jako taka jest działalnością w rozumieniu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Sprawa trafiła w wyniku skargi kasacyjnej na wokandę NSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd uznał jednak, że skarga nie ma usprawiedliwionych podstaw i nie zasługuje na uwzględnienie. NSA podkreślił, że w uzasadnieniu wyroku sądu administracyjnego pierwszej instancji wyjaśniono, dlaczego udzielanie świadczeń zdrowotnych można (w okolicznościach tego przypadku) traktować jako działalność gospodarczą.

W tym względzie powołano art. 54 ust. 1 pkt 1 i 3, a także art. 8a, art. 32e, art. 35 ust. 3 i 4, art. 53 ust. 1 i 3 oraz art. 60 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=184739]ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej[/link], dochodząc do prawidłowych – w przekonaniu NSA – wniosków.

Wprawdzie, jak zaznaczył sąd, do zakładów opieki zdrowotnej nie stosuje się przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=79916]ustawy z 19 listopada 1999 r. – Prawo o działalności gospodarczej[/link] (obecnie [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=345827]ustawy o swobodzie działalności gospodarczej[/link]), jednak nie znaczy to, że działalność tych zakładów nie może być – w określonym zakresie – utożsamiana z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Na ewentualne naruszenie tego przepisu nie wskazano zresztą w skardze kasacyjnej.

Tymczasem jeśli zważyć, iż niebędący jednostką budżetową samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej prowadzi – odpłatnie i na własny rachunek – działalność usługową w zakresie świadczenia usług medycznych, istnieją podstawy prawne, aby kwalifikować ją jako działalność gospodarczą.

[wyimek]Stawki podatku od firmowych nieruchomości są wyższe [/wyimek]

Ustalenie to przesądza o prawnopodatkowych konsekwencjach w odniesieniu do zagadnienia wymiaru podatku od nieruchomości, stanowiącego przedmiot dokonanej przez WSA oceny prawnej.

[b]Tak postanowił Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 15 lipca 2010 r., II FSK 317/09 [/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo karne
Czy Mieszko R. brał substancje psychoaktywne? Są wyniki badań
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem