[b]Tak orzekł WSA we Wrocławiu 15 lipca 2010 r. (I SA/ Wr 497/10).[/b]
Spółdzielnia mieszkaniowa zwracając się z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej podkreśliła, że lokatorzy zajmujący należące do niej nieruchomości zobowiązani są do ponoszenia opłat związanych z eksploatacją i użytkowaniem zajmowanych lokali w formie przelewu na rachunek bankowy. Pozostałą nadwyżkę spółdzielnia lokuje na lokatach terminowych, z których uzyskuje odsetki.
Zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem: czy zarówno odsetki od środków finansowych zgromadzonych na jej rachunku bieżącym, jak i odsetki zgromadzone na lokatach terminowych są zwolnione z CIT? Jej zdaniem obydwa rodzaje dochodów są zwolnione, bowiem pochodzą z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i przeznaczane są na utrzymywanie tych zasobów.
Organ uznał, że to nieprawidłowe stanowisko. Stwierdził, że zwolnieniu podlegają wyłącznie odsetki uzyskiwane od środków zgromadzonych na rachunku bieżącym spółdzielni, bo tylko one wiążą się z jej bieżącą działalnością.
Spółdzielnia wniosła skargę do WSA. Zaznaczyła w niej, że jej działalnością statutową jest gospodarka zasobami mieszkaniowymi, której podstawę stanowi gospodarka finansowa. Lokowanie wolnych środków na lokatach terminowych jest wyrazem racjonalnie prowadzonej gospodarki, ma na celu uniknięcie skutków inflacji.