Zamawiający musi mieć pewność, że otrzyma rekompensatę

Jeśli zamawiający postawi odpowiednie wymagania w specyfikacji, to gwarancja ubezpieczeniowa składana jako wadium musi obejmować wszystkich członków konsorcjum

Aktualizacja: 09.08.2010 04:42 Publikacja: 09.08.2010 03:00

Zamawiający musi mieć pewność, że otrzyma rekompensatę

Foto: Fotorzepa, Dariusz Majgier DM Dariusz Majgier

[b]Tak postanowiła Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 20 lipca 2010 r. (KIO/1408/10)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Dwóch przedsiębiorców startujących w przetargu złożyło ofertę wspólną. Zgodnie ze specyfikacją w gwarancji wadialnej powinien być wymieniony każdy z nich. Tak się jednak nie stało. W dokumencie wystawionym przez ubezpieczyciela wyliczano sytuacje, w jakich zostanie wypłacone wadium, wszędzie odnosząc je do oferenta.

Jako oferenta zaś podano tylko jedną z firm z tworzących konsorcjum. Mimo to zamawiający uznał dokument za wystarczający i wybrał ofertę jako najkorzystniejszą. Odwołanie od tej decyzji złożył konkurencyjny wykonawca.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Skład orzekający doszedł do wniosku, że gwarancja ubezpieczeniowa nie zapewnia wypłaty pieniędzy we wszystkich sytuacjach. Przykładowo, gdy drugi z członków konsorcjum, którego nie wymieniono w jej treści, nie uzupełni dokumentów na wezwanie zamawiającego, ten może mieć problem z uzyskaniem wadium.

Przesłanka zatrzymania wadium na podstawie art. 46 ust. 4a w zw. z art. 23 ust. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=358718]prawa zamówień publicznych[/link] winna powodować możliwość zatrzymania wadium przez zamawiającego także, gdyby dla któregokolwiek z podmiotów wspólnie ubiegających się o udzielenie zamówienia publicznego w odpowiedzi na wezwanie, o którym mowa w art. 26 ust. 3 pzp, nie złożono dokumentów lub oświadczeń.

Zdaniem izby trudno jest, zakładając profesjonalny charakter gwaranta – towarzystwa ubezpieczeniowego, przyjąć założenie, iż udzielona gwarancja ubezpieczeniowa obejmuje swym działaniem nieznane gwarantowi podmioty wchodzące w skład „konsorcjum” mającego dopiero powstać w przyszłości. Stanowiłoby to nieproporcjonalne ryzyko gospodarcze dla gwaranta.

KIO w pełni zgodziła się ze stanowiskiem odwołującego się przedsiębiorcy, że zamawiający ma prawo wprowadzać własne warunki dotyczące treści gwarancji ubezpieczeniowej. Z uwagi na rolę wadium oraz fakt, iż brak jest przepisów ustawowych i wykonawczych normujących szczegółowo treść gwarancji ubezpieczeniowej, zamawiający ma prawo określić swoje wymagania w powyższym zakresie w treści specyfikacji.

[wyimek]Brak wadium obliguje do wykluczenia z przetargu [/wyimek]

Wymagania zamawiającego dotyczące treści gwarancji ubezpieczeniowej decydują o przyszłych obowiązkach i uprawnieniach stron umowy gwarancji ubezpieczeniowej.

Wniesienie wadium jest wymogiem formalnym i jako taki jest oceniane pod kątem wykluczenia wykonawców na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 prawa zamówień publicznych. Wniesienie wadium, które nie spełnia wszystkich wymogów specyfikacji, oznacza w istocie, że wadium nie zostało wniesione, co obliguje zamawiającego do wykluczenia wykonawcy z udziału w postępowaniu na podstawie art. 24 ust. 2 pkt 4 pzp.

[b]Tak postanowiła Krajowa Izba Odwoławcza w wyroku z 20 lipca 2010 r. (KIO/1408/10)[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo