To podatnik ma obowiązek przekonać fiskusa do swoich racji

Fakt, że dana kwota podlega zwolnieniu od PIT, musi wykazać podatnik. To on powinien udowodnić, że istniały podstawy do wypłaty ekwiwalentu i że świadczenie to ma właśnie taki charakter

Aktualizacja: 10.08.2010 04:30 Publikacja: 10.08.2010 03:00

To podatnik ma obowiązek przekonać fiskusa do swoich racji

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 9 grudnia 2009 r., I SA/Kr 1327/09[/b]

[srodtytul]Jaki jest problem[/srodtytul]

Naczelnik urzędu skarbowego orzekł o odpowiedzialności płatnika z tytułu niedobranego i niewpłaconego podatku dochodowego od wypłaconych wynagrodzeń. Stwierdził, że płatnik niezasadnie stosował zwolnienie wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 13 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=346580]ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych[/link].

Zdaniem organu I instancji wypłacane kwoty nazwane ekwiwalentem nie odpowiadały wartości „zużycia” danej rzeczy wykorzystywanej przez pracowników do celów służbowych.

Od decyzji tej płatnik złożył odwołania. Jednak bezskutecznie. Sprawa trafiła więc na wokandę WSA.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

Sąd nie uwzględnił skargi.

Oceniając prawidłowość wykładni art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zastosowanej przez organy, sąd w całości podzielił ich stanowisko. Przypomniał, że ze zwolnieniem podatkowym określonym w tym przepisie mamy do czynienia po spełnieniu przez podatnika ściśle określonych warunków.

Sąd orzekający w pełni zaaprobował stanowisko [b]NSA wyrażone w wyroku z 21 maja 2003 r. (III SA 2524/2001)[/b], zgodnie z którym, „podstawą określenia wysokości ekwiwalentu za używaną przez siebie przy wykonywaniu pracy broń jest jej równowartość”. Równowartość tę należy odnieść do ceny jednostkowej odpowiadającej cenie nabycia broni jako kategorii obiektywnej.

Kwoty wypłaconego pracownikom ryczałtu za broń, przekraczające równowartość zakupionej broni, nie mogą być uznane za ekwiwalent wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych, a zatem podlegają opodatkowaniu tym podatkiem. Płatnik samodzielnie określił podstawy obliczenia współczynników mających zastosowanie do konkretnych pracowników przy wypłacie ekwiwalentów za używaną w pracy broń.

Te same uwagi należy odnieść do ekwiwalentu wypłacanego za używanie przez pracowników innych prywatnych narzędzi. Skoro przepis stanowi odstępstwo od zasady powszechności opodatkowania, to wszelkie okoliczności mające wpływ na wysokość zobowiązania podatkowego powinny być odpowiednio udokumentowane. Możliwość objęcia zwolnieniem wymaga również prawidłowego udokumentowania własności używanych przez pracowników przedmiotów.

Tymczasem skarżący przedłożył jedynie oświadczenia pracowników oraz powoływał się na fakt uzyskania przez pracowników zezwoleń na posiadanie broni, co nie jest wystarczające. Ciężar udowodnienia, że kwota podlega przedmiotowo zwolnieniu od podatku dochodowego, spoczywa na podatniku.

A to oznacza, że to on musi wykazać, że istniały podstawy do wypłaty ekwiwalentu i że świadczenie to ma właśnie taki charakter.

Pogląd zbieżny z zaprezentowanym [b]wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z 7 stycznia 2008 r. (I SA/Kr 1814/06)[/b].

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo