[b]Tak orzekł WSA we Wrocławiu 27 lipca 2010 r. (I SA/ Wr 592/10).[/b]
Spółka we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów wskazała, że wystawia swoim kontrahentom faktury w formie papierowej. Jednak przechowywanie dużej liczby papierowych kopii faktur staje się dla niej utrudnieniem, wiąże się bowiem ze wzrostem kosztów drukowania i przechowywania dokumentów. Pytała, czy ma prawo przechowywać kopie tych faktur w formie elektronicznej.
Podkreśliła, że przepisy nie zabraniają przechowywania faktur w formie elektronicznej ani nie wymagają przechowywania ich w formie papierowej. Wobec tego dopuszczalne jest przenoszenie kopii faktur na nośniki elektroniczne pozwalające trwale zachować wymagane przez przepisy dane.
Organ podatkowy, nie zgadzając się ze stanowiskiem spółki, wskazał, że nie jest możliwe przechowywanie kopii faktur tylko za pomocą elektronicznego systemu księgowego, jeśli oryginały tych dokumentów miały postać drukowaną. W skardze do WSA spółka zarzuciła mu błędną interpretację przepisów związanych z dokumentacją faktur (art. 106 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link]) i błędną wykładnię art. 246 i 247 ust. 2 dyrektywy 2006/112/WE, dotyczących obowiązku zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności i czytelności treści faktur.
Uchylając zaskarżoną interpretację, sąd orzekł, że dopuszczalne jest przechowywanie kopii faktur w innej formie niż ta, w jakiej zostały pierwotnie wystawione. Spółka ma zatem prawo do przechowywania kopii faktur w formie elektronicznej, z zachowaniem ich oryginalnej treści i umożliwieniem swobodnego wydrukowania.