[b]Tak wynika z wyroku NSA z 17 sierpnia 2010 r. (I FSK 344/10).[/b]
Organ podatkowy wskazał w decyzji, że żadna z ewidencji prowadzonych przez podatnika nie odpowiadała wymogom sformułowanym w art. 27 ust. 4 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?n=1&id=71069]ustawy o VAT[/link] z 1993 r. Usługi transportowe były dokumentowane listami przewozowymi i fakturami sprzedaży. Zatem zasadne było pozbawienie spółki prawa do zastosowania zerowej stawki VAT z tytułu eksportu usług transportowych i opodatkowanie obrotu stawką podstawową.
Spółka odwołała się od tej decyzji. Podniosła, że prowadzone przez nią ewidencje zawierają wszystkie dane potrzebne do sporządzenia deklaracji VAT-7. Dowodzi tego działanie organu podatkowego, który oparł swoje wyliczenia na danych zaczerpniętych z udostępnionych przez podatnika ewidencji.
Nawet przy założeniu że w prowadzonych ewidencjach pojawiły się błędy, stawką 22 proc. należało opodatkować wyłącznie tę część obrotu, której błędy dotyczyły.
Zgodnie bowiem z przyjętą przez spółkę interpretacją art. 13 ustawy o VAT 1993 r. stawkę podatku stosuje się do czynności opodatkowanych, a więc do poszczególnych transakcji. Tymczasem zaskarżona decyzja dopuszcza opodatkowanie całego obrotu stawką 22 proc., nawet gdy wystąpi minimalny błąd.