Spadkobierca może uniknąć spłacania z własnej kieszeni wierzycieli zmarłego, jeśli przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentarza
Oświadczenie o takim przyjęciu schedy można złożyć przed sądem podczas sprawy o stwierdzenie nabycia spadku. [b]Sąd Najwyższy (III CZP 64/10)[/b] w uchwale z 13 października uznał, że niezamieszczenie w postanowieniu stwierdzającym nabycie spadku wzmianki o przyjęciu go z dobrodziejstwem inwentarza nie stanowi podstawy do wniesienia apelacji.
W uchwale tej SN wyjaśnił wątpliwość prawną powstałą na tle sprawy o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym bezpotomnie w kwietniu 2009 r. Tadeuszu T., który rozwiódł się w 1987 r. i nie ożenił ponownie. Tadeusz T. nie zostawił testamentu. Spadek po nim przypadł jego dwu siostrom, Urszuli D. oraz Janinie M., każdej z nich w 3/9, oraz trójce dzieci nieżyjącej już jego siostry Haliny T. – każdemu po 1/9. O stwierdzenie tego zwróciła się do sądu Urszula D. Jednocześnie we wniosku domagała się przejęcia przez sąd od niej i pozostałych spadkobierców oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
Złożenie takiego oświadczenia na czas oznacza, że spadkobierca odpowiada wobec wierzycieli zmarłego do wartości spadku.
Sąd I instancji odebrał takie oświadczenie od spadkobierców Tadeusza T., ale w postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku przez nich nie zamieścił o tym wzmianki.