Reklama

SKOK-i nie mogą utworzyć banku

SKOK przegrały w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie walkę o utworzenie własnego banku

Publikacja: 12.11.2010 03:20

[b]Wyrok z 10 listopada Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. VI SA/Wa 665/10)[/b] jest jednak nieprawomocny. Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, która wraz z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK i Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie SKOK Życie SA stara się o licencję na bank, zaskarży go do Naczelnego Sądu Administracyjnego – zapowiedział jej pełnomocnik prof. Henryk Cioch.

Na utworzenie Banku Oszczędnościowo-Kredytowego nie zgadza się Komisja Nadzoru Finansowego. Kasa Krajowa SKOK zaskarżyła odmowną decyzję do WSA w Warszawie. Sąd podzielił jednak stanowisko Komisji i oddalił skargę. Powołał się na art. 30 prawa bankowego, który do utworzenia banku wymaga wystarczających funduszy własnych.

Założyciele oraz osoby przewidziane do objęcia w banku stanowisk członków zarządu, w tym prezesa, muszą dawać rękojmię ostrożnego i stabilnego zarządzania. WSA uznał, że żaden z tych warunków nie został spełniony.

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Kasa Krajowa SKOK nie posiada środków, z których mogłaby sfinansować kapitał zakładowy przyszłego banku. 15 mln zł na ten cel miałoby pochodzić z funduszu stabilizacyjnego. W opinii KNF i sądu jest to niezgodne z ustawą o SKOK, która określa m.in. przeznaczenie funduszu stabilizacyjnego i przewiduje, w co mogą być inwestowane jego wolne środki. Nie ma możliwości przekazywania ich na utworzenie banku przez jednego z jego założycieli – stwierdził sąd. Przychylił się też do opinii KNF o braku rękojmi dla założycieli banku.

[wyimek]Sąd: SKOK nie ma środków na sfinansowanie kapitału zakładowego przyszłego banku[/wyimek]

Reklama
Reklama

– Mam nadzieję, że NSA, do którego zaskarżymy ten wyrok, przeanalizuje szczegółowo tę sprawę – mówi prof. Henryk Cioch. – Przypominam, że w lipcu tego roku WSA uznał za nieuzasadnioną odmowę zgody KNF na powołanie Grzegorza Buczkowskiego na prezesa Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Ubezpieczeń na Życie SKOK. Nie podzielił wówczas opinii Komisji o braku rękojmi. Przedłożyliśmy cztery opinie na temat funduszu stabilizacyjnego, sporządzone przez wybitnych ekspertów z zakresu prawa spółdzielczego i prawa spółek handlowych. Ze wszystkich wynika, że fundusz stabilizacyjny jest funduszem własnym Kasy Krajowej SKOK. Potwierdza to szereg przepisów, które wskazują, że może ona dysponować tymi środkami. Ponieważ system SKOK nie jest objęty gwarancjami bankowymi, fundusz stabilizacyjny służy głównie zapewnieniu jego bezpieczeństwa. Nie oznacza to jednak, że są to środki, które muszą leżeć na rachunku i nie można nimi obracać – wyjaśnia prof. Cioch.

Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama