[b]Wyrok z 10 listopada Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie (sygn. VI SA/Wa 665/10)[/b] jest jednak nieprawomocny. Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa, która wraz z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych SKOK i Towarzystwem Ubezpieczeń na Życie SKOK Życie SA stara się o licencję na bank, zaskarży go do Naczelnego Sądu Administracyjnego – zapowiedział jej pełnomocnik prof. Henryk Cioch.
Na utworzenie Banku Oszczędnościowo-Kredytowego nie zgadza się Komisja Nadzoru Finansowego. Kasa Krajowa SKOK zaskarżyła odmowną decyzję do WSA w Warszawie. Sąd podzielił jednak stanowisko Komisji i oddalił skargę. Powołał się na art. 30 prawa bankowego, który do utworzenia banku wymaga wystarczających funduszy własnych.
Założyciele oraz osoby przewidziane do objęcia w banku stanowisk członków zarządu, w tym prezesa, muszą dawać rękojmię ostrożnego i stabilnego zarządzania. WSA uznał, że żaden z tych warunków nie został spełniony.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Kasa Krajowa SKOK nie posiada środków, z których mogłaby sfinansować kapitał zakładowy przyszłego banku. 15 mln zł na ten cel miałoby pochodzić z funduszu stabilizacyjnego. W opinii KNF i sądu jest to niezgodne z ustawą o SKOK, która określa m.in. przeznaczenie funduszu stabilizacyjnego i przewiduje, w co mogą być inwestowane jego wolne środki. Nie ma możliwości przekazywania ich na utworzenie banku przez jednego z jego założycieli – stwierdził sąd. Przychylił się też do opinii KNF o braku rękojmi dla założycieli banku.
[wyimek]Sąd: SKOK nie ma środków na sfinansowanie kapitału zakładowego przyszłego banku[/wyimek]