[b]Tak orzekł WSA we Wrocławiu 3 listopada 2010 r. (I SA/Wr 760/10)[/b]
Strona w 2008 r. wniosła grunt aportem do spółki z o.o. W związku z tym we wniosku o interpretację przepisów pytała, czy ma prawo do odliczenia VAT naliczonego wykazanego w fakturach wystawionych przez sprzedawcę nieruchomości, która była przedmiotem aportu.
Jej zdaniem, w świetle obowiązującego w dniu wniesienia aportu § 8 ust. 1 pkt 6 rozporządzenia ministra finansów z 27 kwietnia 2004 r., wniesienie aportu korzystało ze zwolnienia z podatku, co stoi w sprzeczności z przepisami dyrektywy 112, która w tytule IX zawiera zamknięty katalog czynności zwolnionych z VAT.
Zdaniem strony jeżeli aport w przepisach wspólnotowych jest uznawany, co do zasady, za czynność opodatkowaną, to stosując ogólne zasady rządzące prawem do odliczenia VAT naliczonego, uznać należy, że w odniesieniu do aportu przysługuje jej prawo do takiego odliczenia.
Organ podatkowy wskazał, że odliczenie podatku naliczonego jest uwarunkowane związkiem zakupu z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. To wyklucza możliwość odliczenia podatku od towarów i usług wykorzystywanych do czynności zwolnionych lub niepodlegających VAT. Organ uznał, że w okresie od zakupu gruntu do wniesienia go aportem do spółki nie był on wykorzystywany do wykonywania czynności opodatkowanych i stanowił jedynie przedmiot czynności zwolnionej.