[b]Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził (sygnatura akt C-155/09)[/b], że Republika Grecka uchybiła zobowiązaniom traktatowym, odmawiając zwolnienia obywatelom innych krajów członkowskich, którzy mają stałe miejsce zamieszkania na terytorium innych państw.

Komisja uznała, że takie przepisy stanowią dyskryminację ze względu na narodowość, gdyż utrudniają zakup pierwszego lokalu mieszkalnego w Grecji przez rezydentów innych krajów. Jest to sprzeczne z jedną z najważniejszych swobód UE – swobodą przepływu osób. Zasada ta gwarantuje obywatelom wszystkich krajów UE wybór miejsca osiedlania się w dowolnym państwie Unii. Oskarżona o łamanie wspólnotowych zasad Grecja przyznała zwolnienie jedynie osobom zamieszkującym w tym kraju oraz własnym obywatelom mieszkającym za granicą, którzy po zakupie zechcą wrócić do ojczyzny.

Trybunał zgodził się z zarzutami, że kryterium korzystania ze zwolnienia ma charakter dyskryminujący. Potwierdzeniem tego było wyłączenie przeszkody w preferencyjnych rozliczeniach w stosunku do obywateli Grecji. Wyjątek ten uzasadniano potrzebą zachęcenia ich do powrotu do kraju.

Zdaniem instytucji unijnych chęć repatriacji sama w sobie jest sprzeczna z unijną zasadą swobody przepływu osób. Przepis byłby zgodny z tą zasadą, gdyby oprócz Greków obejmował wszystkich obywateli UE, którzy po zakupie lokum zechcą zamieszkać w Grecji.