Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. III SA/Wa 1489/10).
Sprawa trafiła na wokandę wskutek zaskarżenia indywidualnej interpretacji prawa podatkowego, wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (nr IPPB3/423-754/09-2/AG). Działająca w branży energetycznej spółka planowała reorganizację majątku, którym były akcje i udziały innych spółek. Były to przedsiębiorstwa działające w innych branżach i skarżąca nie wykluczała sprzedaży posiadanych w nich udziałów. Wcześniej chciała je wnieść aportem do specjalistycznego podmiotu utworzonego w celu zarządzania aktywami. Podmiotem tym miała być spółka komandytowo-akcyjna.
W związku z planami takiej restrukturyzacji skarżąca zadała pytanie, czy będzie musiała zapłacić podatek od dywidend wypłacanych spółce komandytowo-akcyjnej przez wypracowujące zyski podmioty pozaenergetyczne.
Art. 22 ust. 4 ustawy o CIT przewiduje zwolnienie z podatku dochodów z dywidend pod określonymi warunkami. Jest wśród nich m.in. posiadanie co najmniej 10 proc. udziałów w kapitale spółki wypłacającej udział w zysku przez co najmniej dwa lata.
Spółka energetyczna spełniała wszystkie te wymogi, tak więc uznała, że jeśli będzie udziałowcem za pośrednictwem spółki osobowej, nadal będzie mogła korzystać ze zwolnienia. Spółka komandytowo-akcyjna nie jest bowiem podatnikiem CIT, a jej przychody i koszty ich uzyskania dzieli się pomiędzy wspólników prowadzących w tej formie działalność.