Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 marca 2011 (II FSK 1773/09).
Czego dotyczył spór
W czerwcu 2007 organ podatkowy nadał irlandzkiej spółce numer identyfikacji podatkowej (NIP). Potem spółka postanowiła utworzyć w Polsce oddział. Oddział ten złożył zgłoszenie aktualizacyjne, związane ze zmianą właściwości miejscowej urzędu skarbowego. Organy podatkowe uznały jednak, że powinien mieć własny NIP i orzekły o jego nadaniu.
Spółka nie zgodziła się z tym rozstrzygnięciem. Podkreślała, że utworzenie w Polsce oddziału oznacza tylko zmianę formy prowadzenia działalności. Związana z tym zmiana właściwości organu podatkowego spowodowała jedynie obowiązek aktualizacji danych przypisanych do istniejącego już NIP.
W ocenie spółki utworzenie w Polsce przez przedsiębiorcę zagranicznego oddziału nie powoduje powstania nowego podatnika. Zmienia się jedynie zakres wykonywanych czynności i struktura organizacyjna istniejącego podatnika. Nie ma też podstaw prawnych do odrębnej rejestracji takiego podmiotu dla VAT.
Dla podatnika i dla płatnika
Ostatecznie sprawa trafiła na wokandę sądu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi nie przyznał racji skarżącej. Przypomniał, że zgodnie z art. 1 ustawy o NIP jej adresatami są nie tylko podatnicy, ale również płatnicy podatków i płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne.