Tak wynika z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 22 marca 2011 (II FSK 1597/09).
Czego dotyczył spór
We wniosku o interpretację przepisów spółdzielnia wyjaśniła, że zamierza podczas walnego zgromadzania podjąć uchwałę o dokonaniu odpisu z podziału dochodu za 2007 r. Pieniądze z nadwyżki zostaną przeznaczone na powiększenie wkładów i udziałów członkowskich.
Pytała, czy skoro zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o PIT jej przepisów nie stosuje się do przychodów z działalności rolniczej, odpisy na wkłady i udziały dokonywane z podziału jej dochodu opodatkowane są PIT w całości czy też tylko od części odpowiadającej produkcji pozarolniczej? Jej zdaniem może pobrać zryczałtowany19-proc. PIT jedynie od tej części odpisu, która odpowiada udziałowi dochodu z działalności innej niż rolnicza w dochodzie ogółem.
Organ podatkowy uznał to stanowisko za błędne. Stwierdził, że odpis z dochodu spółdzielni na powiększenie wkładów i udziałów jest przychodem ze źródła kapitały pieniężne, a nie z działalności rolniczej wyłączonej z opodatkowania.
Ustawa o PIT nie przewiduje zróżnicowania zasad opodatkowania dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych ze względu na źródła przychodów uzyskiwanych przez samą spółdzielnię. Nie ma więc znaczenia, że otrzymywała przychody niepodlegające CIT, w tym także z działalności rolniczej.