4. zajęcia muzyczne, plastyczne i teatralne wspomagające rozwój ogólny dziecka.
Wojewoda warmińsko-mazurski uznał, że rajcy Pasłęka dokonali nieprawidłowej interpretacji przepisów, przyjmując, iż realizacja podstawy programowej w wymiarze 5 godzin dziennie jest nieodpłatna, natomiast realizacja podstawy programowej w wymiarze przekraczającym 5 godzin dziennie następuje (lub może następować) za odpłatnością.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w wyroku z 15 marca 2011 r. (sygnatura akt: II SA/Ol 82/11) przyznał rację miastu.
Rada Miejska w Pasłęku była uprawniona do ustalenia odpłatności za świadczenia udzielane przez przedszkole publiczne w czasie przekraczającym wymiar pięciogodzinnych zajęć bezpłatnych, bez względu na zakres wykonywanych wówczas świadczeń - stwierdził sąd.
Sąd wskazał w uzasadnieniu, że wojewoda nie wziął pod uwagę nowelizacji przepisów i skontrolował uchwałę według nieobowiązującego już stanu prawnego, kiedy to dominował pogląd, że przedszkole publiczne bezpłatnie realizuje zadania mieszczące się w zakresie podstawy programowej.
Celem zmiany przepisów było - jak stwierdził sąd - doprecyzowanie i uściślenie, że zasadą jest bezpłatne realizowanie programów wychowania przedszkolnego uwzględniających treści i cele podstawy programowej w ciągu pięciu godzin dziennie oraz możliwość pobierania odpłatności za pozostały czas pobytu dziecka w przedszkolu.