Pisarka nie dostanie pieniędzy od partnera

Przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu nie są uniwersalną podstawą rozliczania konkubinatu

Publikacja: 27.04.2011 04:55

Pisarka nie dostanie pieniędzy od partnera

Foto: www.sxc.hu

To sedno wyroku warszawskiego Sądu Apelacyjnego z 26 kwietnia (sygn. I ACa 1049/10), który oddalił pozew Marii N., znanej pisarki, która przed sądem chciała rozliczyć się z Jackiem B., byłym konkubentem, a żądała 650 tys. zł.

Przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu (art. 405 – 406 kodeksu cywilnego) stanowią, że kto bez podstawy prawnej uzyskał korzyść kosztem innej osoby, obowiązany jest ją wydać. Także wszystko to, co uzyskał w zamian tej korzyści.

Jest poza sporem, że strony pozostawały w konkubinacie w latach 2000 – 2006. W tym czasie miały wspólne konta i wspólnie nabyły też (po 1/2) trzy nieruchomości. Spór dotyczył dwóch ostatnich: apartamentu w stolicy i domu w podwarszawskim Brwinowie.

Gdy konkubinat zmierzał do rozpadu, dokonali ich zamiany. Dom przypadł mężczyźnie, a mieszkanie pisarce. W umowie notarialnej zapisali oni, że nie mają w związku z tą zamianą wobec siebie żadnych roszczeń.

Nikt ważności tej umowy nie kwestionował. Pisarka twierdziła natomiast, że za dom zapłacono z jej pieniędzy. Jej pełnomocnik adwokat Andrzej Michałowski wyliczał przed sądem, ile w poszczególnych miesiącach zarabiał pozwany (bywało, że 300 zł) i że w tym czasie podejmował ze wspólnego konta nieporównanie wyższe kwoty. Nie mogły więc to być jego pieniądze.

Z kolei adwokat Zygmunt Barański, pełnomocnik konkubenta, powoływał wyliczenia sądu I instancji, zgodnie z którymi jego klient w sumie podjął z konta mniej pieniędzy, niż na nie wpłacił. Przypominał też, że partnerzy dokonali umownego rozliczenia, wpisując do umowy, iż nie mają wobec siebie roszczeń.

Sąd Apelacyjny podzielił tę argumentację. – Nie ma podstaw do sięgania po przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu w sytuacji, gdy jeden z konkubentów nabył korzyść na mocy porozumienia, choćby to była umowa nienazwana – powiedziała w uzasadnieniu sędzia Edyta Jefimko.

Zobacz serwis:

Postępowanie w sądzie » Postępowanie cywilne » Bezpodstawne wzbogacenie

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem