Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki dotyczącą interpretacji przepisów określających zasady dokumentacji dostaw ciągłych. Sąd uznał, że podatnik w miesiącu ma prawo wystawić tylko jedną zbiorczą fakturę VAT (I FSK 817/10).
O interpretację wystąpiła spółka zajmująca się m.in. dostawą surowca drzewnego oraz świadczeniem usług transportowych. Spółka pośredniczy w sprzedaży drewna, kupując surowiec od małych dostawców i zapewnia ciągłość dostaw do swojego odbiorcy. We wniosku o interpretację podatniczka wyjaśniła, że rozlicza się z odbiorcą surowca dwa razy w miesiącu, wystawiając dwie zbiorcze faktury VAT. Pierwsza z nich wystawiana 15. dnia danego miesiąca obejmuje dostawy od 1. do 15. włącznie. Druga wystawiana jest ostatniego dnia danego miesiąca i obejmuje dostawy od 16. dnia.
Firma zapytała, czy ma prawo do wystawiania dwóch faktur w miesiącu, które obejmują odpowiednio wszystkie dostawy surowca wraz z transportem w danym miesiącu. Jej zdaniem – tak, bo przyjęty sposób fakturowania nie powoduje zaniżenia podatku należnego. Taki sposób dokumentowania sprzedaży daje gwarancję terminowego i prawidłowego deklarowania obowiązku podatkowego z tytułu sprzedaży.
Fiskus był jednak innego zdania. W jego ocenie w wypadku sprzedaży o charakterze ciągłym zrealizowanej w danym miesiącu należy udokumentować ją poprzez wystawienie tylko jednej faktury zbiorczej po zakończeniu miesiąca, w którym nastąpiła sprzedaż. Żadne przepisy prawa nie wskazują natomiast, aby w wypadku sprzedaży o charakterze ciągłym można było wystawiać faktury zbiorcze na dostawy w okresie krótszym niż miesiąc.
Sąd pierwszej instancji podzielił to stanowisko. Ostatecznie rację fiskusowi przyznał też Naczelny Sąd Administracyjny. Jak wyjaśniła sędzia NSA Barbara Wasilewska, stan faktyczny sprawy był bezsporny. – To, że sprzedaż miała charakter ciągły, nie było kwestionowane – podkreśliła.