Niezbędna kontrola przekształceń szpitali

Związki zawodowe mogą skarżyć do sądu administracyjnego uchwały o przekształceniach placówek leczniczych

Publikacja: 10.08.2011 19:45

Niezbędna kontrola przekształceń szpitali

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

Wynika to z ustawy o związkach zawodowych, a obrona szpitala mieści się w ich statutowych zadaniach orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt VII SA/Wa 621/11).

- Przepisy tej ustawy, dotyczące ochrony indywidualnych i zbiorowych interesów ludzi pracy, muszą być rozumiane szeroko. Obejmuje to też sprawy zatrudnienia w placówkach leczniczych, jak i dbanie o właściwy poziom usług medycznych - powiedziała sędzia Krystyna Tomaszewska, uzasadniając wyrok stwierdzający nieważność uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego o likwidacji Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Siedlcach. Zastąpił go Mazowiecki Szpital Wojewódzki spółka z o.o. ze 100-proc. udziałem sejmiku, który przejął majątek i zakres usług poprzedniej publicznej placówki.

Związkowcy z zakładowych organizacji S", działających w szpitalu, wysunęli wiele zarzutów. Sejmik twierdził, że są nieuzasadnione, ponieważ nie ulegnie zmianie struktura szpitala, liczba zatrudnionych, rodzaje świadczeń i zakres kontraktów z NFZ. Organizacje związkowe w ogóle nie mogły skarżyć uchwały, gdyż nie wskazały ani swojego interesu prawnego, ani na czym miałoby polegać jego naruszenie.

Uchwała została podjęta w 2010 r., gdy jeszcze obowiązywała ustawa o zakładach opieki zdrowotnej, ale funkcjonował tzw. plan B, w ramach którego kilkadziesiąt szpitali przekształciło się w spółki. 1 lipca, z chwilą wejścia w życie ustawy z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej, ustawa o ZOZ przestała obowiązywać. Nowe przepisy nie zakładają obowiązkowego przekształcania publicznych szpitali w spółki, ale skutecznie do tego zachęcają i dają prawną podstawę.

O prawie związkowców do zaskarżania aktów decydujących o przekształceniach placówek leczniczych sąd rozstrzygał jednak na podstawie ustawy o związkach zawodowych. Funkcjonuje ona niezależnie od tego, czy obowiązuje ustawa o ZOZ czy obecna o działalności leczniczej. Zarówno więc poprzednio, jak i obecnie związkowcy mogą kwestionować w sądzie praktykę jej stosowania.

Stwarza to możliwość społecznej, i sądowej kontroli procesu przekształceń, i ich skutków, a takie zabezpieczenia mogą okazać się wręcz niezbędne. Związki są bowiem krytyczne wobec nowej ustawy o działalności leczniczej, a PiS rozpoczął zbieranie podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie szpitali.

- Krytyczny wobec uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego był również sąd  - czemu dał wyraz w swoim wyroku. Aktualność zachowa pewnie także wiele stwierdzeń z uzasadnienia. Jak choćby to, że należy konkretnie określić zakres świadczeń, jaki powstająca spółka przejmie z likwidowanego szpitala, i jakie kryteria określą wartość przejmowanego mienia.

Zobacz więcej w serwisie:

Samorząd

»

Zadania

Internet i prawo autorskie
Bruksela pozwała Polskę do TSUE. Jest szybka reakcja rządu Donalda Tuska
Prawnicy
Prokurator z Radomia ma poważne kłopoty. W tle sprawa katastrofy smoleńskiej
Sądy i trybunały
Nagły zwrot w sprawie tzw. neosędziów. Resort Bodnara zmienia swój projekt
Prawo drogowe
Ten wyrok ucieszy osoby, które oblały egzamin na prawo jazdy
Dobra osobiste
Karol Nawrocki pozwany za książkę, którą napisał jako Tadeusz Batyr