Reklama
Rozwiń

ARR: protokoły są informacją publiczną

Agencje rozwoju regionalnego są zobowiązane do udzielania informacji publicznych, m.in. udostępniania protokołów walnych zgromadzeń akcjonariuszy

Publikacja: 22.08.2011 04:50

Taki wniosek płynie z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego oddalającego skargę kasacyjną Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Toruniu (Sygnatura akt I OSK 956/11).

Agencja utrzymywała, że nie ma podstaw prawnych do domagania się od niej informacji w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Przesłania listem poleconym kopii wszystkich protokołów walnych zgromadzeń akcjonariuszy w 2010 r. domagał się Przemysław M. W odpowiedzi prezes zarządu ARR przesłał pismo, że żądane protokoły nie są informacją publiczną, a agencja nie ma obowiązku ich udostępniać.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy uznał skargę Przemysława M. za uzasadnioną. Podczas dokonywania oceny, czy określony podmiot jest zobowiązany do udostępnienia informacji publicznej, wystarczy ustalenie, że wykonuje on zadania władzy publicznej, gospodarowania mieniem komunalnym czy majątkiem Skarbu Państwa, a żądana informacja będąca w jego posiadaniu została przezeń wytworzona lub się do niego odnosi.

Podmiot publiczny musi informować o przebiegu walnych zgromadzeń

Reklama
Reklama

Toruńska ARR funkcjonuje, jak większość agencji rozwoju regionalnego, w formie spółki akcyjnej. 63,93 proc. udziałów ma województwo kujawsko-pomorskie, 28,76 proc. – gmina miasta Toruń. Agencja, jedna z największych w Polsce, dysponuje więc majątkiem publicznym.

Jej statutowym celem jest podejmowanie działań na rzecz rozwoju przedsiębiorstw, przygotowywanie współpracy z instytucjami Unii Europejskiej, dostosowywanie do wymagań rynku europejskiego, ułatwianie dostępu do nowoczesnych technologii produkcji i metod zarządzania.

Wspiera lokalne inicjatywy, a zysk przeznacza na cele statutowe. Nie ulega więc wątpliwości, że wykonuje zadania publiczne i jest zobligowana do udzielania informacji publicznej.

Protokoły walnych zgromadzeń akcjonariuszy agencji rozwoju regionalnego zawierają informacje o ich przebiegu i sposobie realizacji przez zarząd spółki zadań statutowych.

Mogą być również zwoływane nadzwyczajne walne zgromadzenia akcjonariuszy dla rozpatrzenia spraw wymagających podjęcia uchwały. Ponieważ protokoły z tych zgromadzeń dotyczą dysponowania majątkiem samorządowym, spółka, do której wpłynął wniosek o ich udostępnienie, powinna go rozpatrzyć zgodnie z zasadami określonymi w ustawie o dostępie do informacji publicznej. A więc albo je udostępnić, albo w drodze decyzji odmówić tego.

Nie zgadzając się z tym wyrokiem, ARR złożyła skargę kasacyjną. NSA stwierdził jednak, że był on prawidłowy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy trafnie uznał, że Agencja Rozwoju Regionalnego SA w Toruniu, w której jednostki samorządu terytorialnego mają pozycję dominującą, jest podmiotem wykonującym zadania publiczne.

Reklama
Reklama

Również protokoły z walnych zgromadzeń akcjonariuszy są dokumentami urzędowymi i stanowią informację publiczną – stwierdził NSA. Wniosek Przemysława M. należy więc rozpatrzyć w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Wyroki obu sądów rozstrzygające tę konkretną indywidualną sprawę będą miały szersze znaczenie, bo większość agencji rozwoju regionalnego w Polsce ma podobne formy organizacyjne i cele statutowe.

Zobacz więcej w serwisie:

Prawo dla Ciebie

»

W urzędzie

Reklama
Reklama

Taki wniosek płynie z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego oddalającego skargę kasacyjną Agencji Rozwoju Regionalnego SA w Toruniu (Sygnatura akt I OSK 956/11).

Agencja utrzymywała, że nie ma podstaw prawnych do domagania się od niej informacji w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej.

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Reklama
Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawnicy
Prof. Marcin Matczak: Dla mnie to podważalny prezydent
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
Prawo karne
Ziobrowe prawo trzyma się mocno. Dlaczego resort Bodnara wstrzymuje zmiany
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama