Reklama

Następca prawny też ma prawo do korekty deklaracji CIT-8

Spółka osobowa powstała z przekształcenia spółki akcyjnej może skorygować jej stare zeznanie w podatku dochodowym od osób prawnych

Publikacja: 29.08.2011 04:50

Następca prawny też ma prawo do korekty deklaracji CIT-8

Foto: Fotorzepa, BS Bartek Sadowski

Tak w piątek orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt  II FSK 499/10)

, który zgodził się ze stanowiskiem podatnika, że

spółka osobowa, choć nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, jako następca prawny przekształconej spółki akcyjnej może dokonać korekty jej zeznania podatkowego.

O wydanie interpretacji podatkowej w październiku 2008 r. wystąpiła spółka komandytowo-akcyjna, która powstała z przekształcenia spółki akcyjnej. Spółka miała wątpliwości, czy do dokonania korekty zeznania podatkowego CIT-8 złożonego wcześniej przez spółkę akcyjną uprawniona będzie ona sama czy jej wspólnicy.

Wnioskodawca zauważył, że zgodnie z art. 93a § 1 ordynacji podatkowej (tekst jedn. DzU z 2005 r., nr 8, poz. 60 ze zm.) osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia: innej osoby prawnej, a także spółki niemającej osobowości prawnej, wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki (tzw. sukcesja uniwersalna). Zdaniem wnioskodawcy dotyczy to także przypadku, gdy spółka akcyjna będąca spółką kapitałową przekształca się w spółkę komandytowo-akcyjną, zaliczaną do kategorii spółek osobowych prawa handlowego. Do złożenia korekty będzie zaś uprawniona sama spółka komandytowo-akcyjna.

Reklama
Reklama

Organ podatkowy uznał, że prawo do korekty w ogóle nie przysługuje. Zauważył, że przekształcenie spółki akcyjnej w komandytowo-akcyjną wiąże się z koniecznością zamknięcia ksiąg rachunkowych i zakończenia roku podatkowego. Spółka akcyjna była zobowiązana na dzień poprzedzający przekształcenie  sporządzić zeznanie roczne CIT-8 i złożyć je w określonym terminie do urzędu skarbowego. W ocenie organu podatkowego z momentem przekształcenia spółka akcyjna utraciła byt prawny. Tylko ona była uprawniona do złożenia korekty swojego zeznania i prawo to wygasło w momencie wykreślenia jej z Krajowego Rejestru Sądowego.

Spółka zaskarżyła interpretację i wygrała w obu instancjach. Oddalając skargę kasacyjną fiskusa, NSA w pełni zaakceptował stanowisko zawarte w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach.

– Nie ma wątpliwości, że spółka komandytowo-akcyjna nie jest osobą prawną i nie jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych – tłumaczyła w ustnych motywach uzasadnienia sędzia NSA Anna Dumas.

Dodała jednak, że jako następca prawny wstępuje w prawa i obowiązki spółki akcyjnej, dochodzi zatem również do sukcesji prawa do złożenia korekty jej zeznania podatkowego. A przekształcenie oznacza kontynuację działalności.

Wyrok jest prawomocny.

sygnatura akt II FSK 499/10

Reklama
Reklama

Tak w piątek orzekł Naczelny Sąd Administracyjny (sygnatura akt  II FSK 499/10)

, który zgodził się ze stanowiskiem podatnika, że

Pozostało jeszcze 96% artykułu
Reklama
Prawo drogowe
Kiedy na skrzyżowaniu działa zasada „prawej ręki"? Sąd rozstrzygnął spór
Prawo karne
Ponad 300 km/h przez Warszawę. Niespodziewany zwrot ws. pirata drogowego
Edukacja i wychowanie
Prywatne uczelnie przejmują studentów psychologii. Alarmujący raport
Sądy i trybunały
Prof. Piotr Tuleja: Ustrój Polski się zmienił, wróciliśmy do XIX wieku
Spadki i darowizny
Ile razy można zmienić testament notarialny i w jakim trybie? Zasady są jasne
Reklama
Reklama