Takie stanowisko zajął wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny w precedensowym wyroku dotyczącym rozliczenia VAT przy umorzeniu udziałów w spółce (sygnatura akt: I FSK 1212/10).
Sprawa dotyczyła interpretacji podatkowej. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wyjaśniła, że planuje umorzenie udziałów. Zauważyła, że wynagrodzenie za nie może mieć formę pieniężną bądź być wypłacone w formie rzeczowej. W związku z tym rozważała umorzenie części udziałów w zamian za składniki majątku.
Czynność umorzenia udziałów w zamian za wynagrodzenie pieniężne nie podlega VAT, więc w ocenie spółki taka sama zasada – w drodze analogii – będzie miała zastosowanie do umorzenia w zamian za majątek.
Fiskus nie podzielił tego stanowiska. Jego zdaniem czynność przekazania wspólnikowi wynagrodzenia za umorzone udziały w postaci składników majątkowych (grunty, budynki czy ruchomości) podlega opodatkowaniu VAT.
Z fiskusem nie zgodził się jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. Jego zdaniem interpretacja polegająca na rozdzieleniu instytucji umorzenia udziału na czynność nabycia od wspólnika udziałów własnych w celu ich umorzenia oraz na przekazanie wynagrodzenia za umorzone udziały w postaci składników majątkowych nie znajduje logicznego uzasadnienia. Sąd ten zgodził się ze spółką, że skoro czynność umorzenia udziałów (jako instytucja) w zamian za wynagrodzenie pieniężne nie podlega VAT, to również wydanie majątku za udziały umorzone w spółce w ramach instytucji umorzenia udziałów nie powinno podlegać temu podatkowi.