Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku (sygnatura akt II OSK 1667/11) wydanym wskutek skargi kasacyjnej Stowarzyszenia Obrony Zwierząt w Jędrzejowie.
Stowarzyszenie oprotestowało uchwałę Rady Miejskiej w Jędrzejowie z 1999 r. w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt. Ustalając, w jaki sposób ma być przeprowadzane wyłapywanie zwierząt, rada nie rozstrzygnęła o ich dalszym losie. W § 4 postanowiła, że bezpańskie zwierzęta będą umieszczane w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Kielcach. Tymczasem w styczniu 2011 r. schronisko zostało zlikwidowane. Ponieważ rada nie udzieliła odpowiedzi, stowarzyszenie wniosło skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach.
– Stowarzyszenie słusznie zarzuciło, że uchwała określa jedynie zasady i warunki wyłapywania bezdomnych zwierząt, nie rozstrzygając o dalszym postępowaniu – potwierdził WSA, lecz mimo to oddalił skargę. W marcu 2011 r. rada podjęła bowiem uchwałę zmieniającą zakwestionowany paragraf. Nowy przepis stanowił, że bezdomne zwierzęta po wyłapaniu zostaną przekazane do schronisk. Burmistrz Jędrzejowa wyjaśnił, że niewskazanie konkretnego schroniska daje możliwość wywozu wyłapanych zwierząt do tych schronisk, w których w danej chwili są miejsca. Sąd zaś uznał, że nie mogą być badane rozwiązania zawarte w zmienionej już uchwale.
Stowarzyszenie wniosło skargę kasacyjną do NSA. – Wprowadzone zmiany do uchwały nie powodują, że stała się ona zgodna z prawem – stwierdziło. Podało też, że nadal brakuje rozstrzygnięcia dalszych losów zwierząt. Wskazanie konkretnego schroniska zaś nakazuje rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt.
Co roku, do końca marca, gminy powinny określać program opieki nad zwierzętami