Wojewoda łódzki unieważnił uchwałę rady gminy Zadzim w sprawie ustalenia opłaty za zajęcie pasa drogowego. Rada ustaliła opłatę w wysokości 0,00 zł za każdy metr kwadratowy zajętego pasa (sygnatura akt: PNK-I.4131.1133.2011).
– Powyższe unormowanie istotnie narusza przepisy ustawy o drogach publicznych – mówi Jolanta Chmielewska, wojewoda łódzki. – Zgodnie z art. 40 ust. 8 tej ustawy organ stanowiący gminy w drodze uchwały ustala dla dróg, których zarządcą jest ta jednostka, wysokość stawek opłat za zajęcie 1 mkw. pasa drogowego. Zgodnie z ust. 3 tego artykułu za zajęcie pasa drogowego pobiera się opłatę. Z powyższych przepisów wynika więc, że zajęcie pasa drogowego jest związane z obowiązkiem odpłatności – wyjaśnia wojewoda.
Wysokość opłaty określa w drodze decyzji zarządca drogi przy udzielaniu zezwolenia na zajęcie pasa drogowego. Ustalenie przez radę gminy stawki w wysokości zero złotych uniemożliwia określenie opłaty. W konsekwencji dochodzi do zaniechania jej poboru, a to z kolei oznacza zniesienie obowiązku nałożonego przez ustawodawcę – czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody.
Jak podkreślił organ nadzoru, ustawodawca nie przewidział zwolnienia z tej opłaty. Wprowadził jedynie możliwość różnicowania wysokości jej stawek z uwagi na przesłanki wymienione w art. 40 ust. 9 ustawy o drogach publicznych. Ponadto ustawowe upoważnienie do pobierania tych opłat ma na celu zapewnienie gminom dochodów, z których nie można dowolnie rezygnować.
Potwierdza to orzecznictwo. W szczególności wyrok NSA z 13 stycznia 2003 r., zgodnie z którym jednostki samorządu terytorialnego nie mogą rezygnować z przydzielonych im w drodze ustawy źródeł dochodu, ponieważ w taki sposób zmniejszają swoje możliwości wykonywania zadań (I SA 2293/02).