Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 12.12.2019 15:20 Publikacja: 12.12.2019 18:00
Foto: Adobe Stock
Jak to zwykle bywa z procesami najczęściej dają one zwycięstwo jednej albo drugiej stronie. Dlatego zawsze w praktyce procesowej są niezadowoleni z rozstrzygnięcia sędziów. Ustawodawcy od dekad próbują zmienić ten stan rzeczy i doprowadzić do stanu zrównoważonego zadowolenia obu stron konfliktu, który w biznesie najczęściej dotyczy pieniędzy, terminów, gwarancji, interpretacji kontraktów, spowodowanych szkód i strat, jakości wykonanych usług i produktów, itp. Stąd też prawodawcy coraz częściej stawiają na alternatywne metody regulowania spraw konfliktowych między przedsiębiorcami. Usiłują więc promować różne formy mediacji czy arbitrażu. Są też inne, bardziej proceduralne sposoby łagodzenia wzajemnych niechęci stron procesowych. Wszystko po to, by strony mogły w przyszłości nadal ze sobą współpracować. Celem takich rozwiązań ma być nierozdrapywanie ran procesowych, wyjście z impasu gospodarczego, nawiązanie biznesowego dialogu. Krótko mówiąc chodzi o stawianie na pokój i wzajemne interesy w przyszłości. Ostatnia nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która dopiero co, bo 7 listopada weszła w życie, też ma realizować takie cele legislacyjno – strategiczne. W związku z tym warto choćby przyjrzeć się nowym instytucjom procesowym, które powinny zainteresować naszych przedsiębiorców. Chodzi o możliwość zawierania umowy dowodowej oraz wprowadzenie do procesów posiedzeń przygotowawczych, podczas których strony wspólnie z sędzią będą planować całe postępowanie. Właśnie te nowe instytucje mają służyć zbliżeniu przedsiębiorców i stworzeniu dla nich płaszczyzny współpracy w sytuacji konfliktogennej, jaką jest niewątpliwie proces sądowy. Wszystko dla dobra gospodarki.
Dla wielu obywateli skrzywdzonych w czasach PRL, wejście sędziów stanu wojennego do sądów w III RP było nieakceptowalne. Niemoc ludzi Solidarności, aby to wejście zablokować, odebrała szacunek Temidzie na dekady.
Przez ostatni rok główny ciężar działań i uwagi skupiony był na przywracaniu praworządności, choć z góry było wiadomo, że przy tym prezydencie para pójdzie w gwizdek. Jednocześnie w tym czasie nie zrobiono niczego, co by wydatnie poprawiło efektywność wymiaru sprawiedliwości.
Wiele obietnic pracowniczych zostało już zrealizowanych. Zabrakło jednak odważnych, kluczowych zmian w ubezpieczeniach społecznych.
Podatkowej rewolucji nie było, ale rządowi nie udało się zerwać z praktyką przygotowywania ustaw na ostatnią chwilę.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Zapowiedź premiera Donalda Tuska wpisania TVN oraz Polsatu na listę spółek strategicznych wywołała szereg komentarzy odnośnie do legalności ograniczenia swobody sprzedaży prywatnej inwestycji. W debacie pojawiło się szereg prawniczych nonsensów natomiast zabrakło wątków faktycznie istotnych, które mogą wywołać spory zarówno w tym jak i podobnych przypadkach.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Z funkcją członka zarządu wiążą się nie tylko przywileje, ale przede wszystkim obowiązki i ... odpowiedzialność, o czym często się zapomina.
Ulgi podatkowe na wsparcie innowacji oraz nowych inwestycji mogą zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorców, stanowiąc alternatywę dla finansowania z grantów UE. Jak wdrażane zasady dotyczące globalnego podatku minimalnego wpłyną na atrakcyjność krajowych instrumentów wsparcia?
Fundacje rodzinne w Polsce stają się coraz popularniejszym narzędziem do planowania sukcesji w rodzinach o znacznych zasobach finansowych. To dobre rozwiązanie prawne dla tych przedsiębiorców, którzy przez lata rozwijali swoje firmy i chcieliby zadbać o biznesowe dziedzictwo.
Firma może rozliczyć wydatki na wyżywienie zapewniane współpracującym z nią przedstawicielom kontrahentów. Z kosztów trzeba natomiast wyrzucić prezenty.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas