Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 12.12.2019 15:20 Publikacja: 12.12.2019 18:00
Foto: Adobe Stock
Jak to zwykle bywa z procesami najczęściej dają one zwycięstwo jednej albo drugiej stronie. Dlatego zawsze w praktyce procesowej są niezadowoleni z rozstrzygnięcia sędziów. Ustawodawcy od dekad próbują zmienić ten stan rzeczy i doprowadzić do stanu zrównoważonego zadowolenia obu stron konfliktu, który w biznesie najczęściej dotyczy pieniędzy, terminów, gwarancji, interpretacji kontraktów, spowodowanych szkód i strat, jakości wykonanych usług i produktów, itp. Stąd też prawodawcy coraz częściej stawiają na alternatywne metody regulowania spraw konfliktowych między przedsiębiorcami. Usiłują więc promować różne formy mediacji czy arbitrażu. Są też inne, bardziej proceduralne sposoby łagodzenia wzajemnych niechęci stron procesowych. Wszystko po to, by strony mogły w przyszłości nadal ze sobą współpracować. Celem takich rozwiązań ma być nierozdrapywanie ran procesowych, wyjście z impasu gospodarczego, nawiązanie biznesowego dialogu. Krótko mówiąc chodzi o stawianie na pokój i wzajemne interesy w przyszłości. Ostatnia nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która dopiero co, bo 7 listopada weszła w życie, też ma realizować takie cele legislacyjno – strategiczne. W związku z tym warto choćby przyjrzeć się nowym instytucjom procesowym, które powinny zainteresować naszych przedsiębiorców. Chodzi o możliwość zawierania umowy dowodowej oraz wprowadzenie do procesów posiedzeń przygotowawczych, podczas których strony wspólnie z sędzią będą planować całe postępowanie. Właśnie te nowe instytucje mają służyć zbliżeniu przedsiębiorców i stworzeniu dla nich płaszczyzny współpracy w sytuacji konfliktogennej, jaką jest niewątpliwie proces sądowy. Wszystko dla dobra gospodarki.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Obserwujemy nieakceptowalną praktykę gminnych organów podatkowych, polegającą na zlecaniu podmiotom świadczącym...
Konstytucja i kodeks wyborczy przesądzają, że uchwała o stwierdzeniu ważności wyborów ma charakter deklaratoryjn...
W praktycznym wymiarze, choć wiemy o wadliwości Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, niestety jej is...
Zakwestionowanie przez TSUE jednego z przepisów prawa farmaceutycznego to nie tylko ważny krok dla właścicieli a...
Prokurator generalny ma pełną świadomość błędów proceduralnych i instytucjonalnych w SN, a jednak nie jest gotów...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas